Инспекцията по труда съветва как да не бъдете прецакани със заплатата от шефа
Трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите, гарантира в най-пълна степен правата и на работещите, и на работодателите
Как да не бъдем прецакани от шефа? Инспекцията по труда с важни съвети.
Напролет традиционно пазарът на труда се раздвижва заради нуждите от сезонна работна ръка. А с това нараства и рискът от злоупотреби с трудови права, предупреждават от ИА „Главна инспекция по труда“.
Сключването на писмен трудов договор, регистриран в Националната агенция за приходите, гарантира в най-пълна степен правата и на работещите, и на работодателите.
За какво обаче да внимаваме? Като начало – за заплатата.
Тя не може да е по-ниска от минималната, която в момента е 780 лева. Става въпрос за брутно възнаграждение, преди удръжките за данъци и осигуровки.
Преди започване на работа работодателят е длъжен да предостави на служителя три неща: екземпляр от трудовия договор, подписан и от двете страни, копие на уведомлението за регистрация на договора в НАП и длъжностна характеристика.
Работодателят няма право да допуска до работното място работник, преди да е регистрирал в НАП трудовият му договор.
За наетите за краткосрочна заетост за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят, лавандула и тютюн земеделските стопани могат да използват и т.нар. еднодневни договори.
Тези договори отново се съставят в два екземпляра, единият от които задължително се връчва на работника преди започване на работа.
Образци на този вид договори могат да бъдат получени онлайн по всяко време на денонощието чрез специален софтуер в Инспекцията по труда. Наетите с еднодневни договори не губят социални и осигурителни права, а работодателите не трябва да ги регистрират в НАП, да оформят трудови книжки и заповеди за прекратяване.
В случай че работодателят желае да провери уменията на работниците и служителите, той може да сключи с тях договор с клауза за срок на изпитване. Срокът на изпитване се уговаря в трудовия договор, като не може да бъде повече от 6 месеца в общия случай. Когато обаче трудовият договор е срочен и е за период по-малко от 1 година, срокът за изпитване може да бъде максимум до 1 месец съгласно промените на трудовото законодателство от 1 август 2022 г.
За да бъдат защитени трудовите права на работниците и служителите, те не бива да се съгласяват да работят при условия, договорени устно.
Трябва също да подават сигнали, докато са още на работните си места и може да бъде установено безспорно, че полагат труд без сключен трудов договор.
В Инспекцията по труда често постъпват сигнали от работници, които са работили без трудов договор и не им е платено, след като са освободени.
В тези случаи контролните органи на Агенцията са възпрепятствани да се възползват от правомощията си да обявят съществуване на трудовото правоотношение, предупреждават оттам.
Друга практика е при прекратяване на трудовото правоотношение да не се изплаща част от възнаграждението,
която е договорена устно.
В тези случаи поради липса на писмени доказателства, че сумата е дължима, работодателят не може да бъде задължен да я изплати.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук