Как инвеститорите да се подготвят за по-ниски лихвени проценти
Инвеститорите може би се чудят какво да правят при тази промяна в политиката?
В края на изминалата седмица председателят на Федералния резерв Джером Пауъл даде най-ясната индикация досега, че централната банка на САЩ вероятно ще започне да намалява лихвените проценти, които в момента са на най-високото си ниво от две десетилетия.
Ако се стигне до намаление на лихвите през септември, както очакват експертите, това ще бъде първият път, в който банкерите намаляват лихвите от повече от четири години, след като ги свалиха почти до нула в началото на Covid-19 пандемията.
Инвеститорите може би се чудят какво да правят при тази промяна в политиката?
Тези, които вече са диверсифицирали, вероятно няма нужда да правят много движения в момента, според финансовите съветници на CNBC.
„За повечето хора това е добре дошла новина, но не означава, че трябва да се правят големи промени“, казва Уини Сън, съосновател и управляващ директор на Sun Group Wealth Partners.
Това важи особено за инвестиращите дългосрочно, които държат повечето или всичките си активи във фонд, управляван от професионални мениджъри, които могат да направят необходимите настройки вместо вас, посочва CNBC.
Въпреки това има някои корекции, които инвеститорите могат да обмислят.
В речта си в петък на годишната среща на Фед в Джаксън Хоул Пауъл заяви, че е дошло време паричната политика да се коригира.
Това прокламиране идва в момент, когато инфлацията в САЩ спада значително от пика си от времето на пандемията в средата на 2022 г. А пазарът на труда, макар и все още относително здрав, загатва за признаци на слабост. Намаляването на лихвите би намалило натиска върху икономиката на САЩ.
Фед вероятно ще избере между 0,25 и 0,50 процентни пункта намаление на следващата си среща през септември, посочва Стивън Браун, заместник-главен икономист за Северна Америка в Capital Economics.
По-ниските лихвени проценти „като цяло са положителни за акциите“, казва Маргерита Ченг, главен изпълнителен директор на Blue Ocean Global Wealth. Бизнесът може да се чувства по-комфортно да се разширява, ако разходите по заемите са по-ниски, добавя тя.
Важно е да се отбележи обаче, че Пауъл не се ангажира с понижаване на лихвите, като каза, че траекторията зависи от „входящите данни, развиващите се перспективи и баланса на рисковете“.
В крайна сметка несигурността около броя на бъдещите намаления на лихвените проценти, както и техния размер и темп, означава, че инвеститорите не трябва да правят големи промени в своите портфейли, обобщават съветниците на CNBC.
Падащите лихвени проценти обикновено означават, че инвеститорите могат да очакват по-ниска възвръщаемост от своите „по-безопасни“ активи, отбелязва CNBC.
Това би включвало притежания с относително нисък риск, като пари в спестовни сметки, фондове на паричния пазар или депозитни сертификати и по-краткосрочни облигации.
Високите лихвени проценти означават, че инвеститорите се радват на доста висока възвращаемост от тези нискорискови притежания. Очаква се тя да падне заедно с намаляващите лихвени проценти, казват съветниците на CNBC.
Те не препоръчват промяна в разпределението на акции и облигации. Инвеститорите обаче може да пожелаят да разпределят повече бъдещи вноски в различни видове акции, казва основателката на Sun Group Wealth Partners.
Например, акциите на компании за комунални услуги и ремонти на дома са склонни да се представят по-добре, когато лихвените проценти падат, добавя тя.
Категории активи като инвестиционни тръстове за недвижими имоти, привилегировани акции и акции с малка капитализация също са склонни да се справят добре в такава среда, добавя Тед Дженкин, главен изпълнителен директор и основател на oXYGen Financial.