Как Пекин пое контрола над финансовия център на Хонконг, докато Западът гледаше от страничната линия

Някои от най-големите международни правни кантори в света последваха банките със съкращенията на персонал, защото се затрудняват да се конкурират с китайските

Тази пролет Бони Чан, ръководител на фондовата борса в Хонконг, изнесе реч пред златните гонгове в сградата, в която възхвалява позицията на Хонконг като международен финансов център. Забележителното в тази реч е не нейното съдържание, а как е изнесена – на мандарин, без симултанен превод на английски или друг език.

Езикът на речта е избран с 2 на 1 гласа в полза на мандарин от тримата китайски мениджъри на активи, които стартираха нови фондове за криптовалута на борсата в Хонконг този ден, пише Wall Street Journal.

Малкото присъстващи западни представители само наблюдават мълчаливо, без да разбират и дума от речта на Чан, което са потвърдили пред репортери, присъствали на откриването на сесията в този ден, отбелязва "Инвестор".

Поглъщането на финансовия сектор на Хонконг от Пекин изглежда необратимо. Със зашеметяваща скорост най-известният в света инвестиционен център от типа „Изтока среща Запада“ става все по-китайски, а международните финансови институции, корпорации и емигранти поетапно се оттеглят.

Банките

Чуждестранните банки играят основна роля в една пета от първичните публични предлагания на борсата в Хонконг тази година в сравнение с приблизително половината само преди две години. Китайските банки заеха местата на западните като най-печеливши на пазара на дългови капитали в града.

Частните банкери все повече се грижат за първото поколение китайски милионери, вместо за богатите емигранти, които направиха състоянието си през изминалите десетилетия. Корпоративните специалисти по подбор на персонал казват, че разговорният мандарин е от съществено значение в Хонконг за наемането на хора.

Говорител на борсата в Хонконг казва, че събитията и церемониите по листване се провеждат в двуезичен формат, доколкото е възможно, и са съобразени с предпочитанията на отделните емитенти. Говорителят добавя, че Чан често изнася речи на мандарин.

Промяната се усеща драматично в The Iron Fairies, коктейл бар на пешеходно разстояние от фондовата борса в Хонконг, който години наред беше свърталище на западните банкери.

Сега китайските клиенти са с превес. Групата, която свири в бара, е научила няколко песни на мандарин в началото на годината, включително мандопоп хит от 70-те години.

Такси от Хонконг

Големите банки отчитат силен спад на приходите от такси от Хонконг. Компании като Goldman Sachs, Morgan Stanley и UBS проведоха няколко кръга от съкращения в цяла Азия в своите подразделения за инвестиционно банкиране.

Някои от най-големите международни правни кантори в света последваха банките със съкращенията на персонал, защото се затрудняват да се конкурират с китайските кантори, които събират по-ниски такси, според адвокати на капиталовите пазари.

В по-дългосрочен план промяната означава, че западните финансови институции ще се нуждаят от нова стратегия за своите операции в Китай.

Много от тях промениха фокуса си от инвестиционно банкиране към управление на богатството с надеждата да продължат да обслужват китайски клиенти. Други пренасочват ресурсите си към Индия и Близкия изток.

Отношенията между САЩ и Китай са сложни от известно време насам и с встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп вероятно ще се усложнят още повече.

Тръмп говори за налагането на мита от 60% или повече върху стоки внос от Китай. Ако това се реализира, компаниите ще трябва допълнително да диверсифицират веригите си на доставки далеч от Китай.