Какви са заплахите за биткойн от пускането на фючърси
Финансовите медии са развълнувани около старта на търговията с биткойн фючърси не на една, а на две уважавани, регулирани и ликвидни борси - CME и CBOE.
CME Group, която е най-голямата борса за деривативни инструменти в света, както и една от най-старите, стартира търговията с биткойн фючърси на 18 декември, докато CBOE Global Markets, която е собственик на чикагската борса за опции (CBOE) и BATS Global Markets, планира да изпревари CME, като пусне фючърси на криптовалутата още на 10 декември.
На теория това отваря вратите за институционалните и дребните инвеститори, които искат да участват в търговията с биткойн, но по някаква причина (вътрешни правила или избягването на риска, свързан с не дотам разбираеми борси и портфейли) не могат да търгуват истинския биткойн, пише Ноел Аксън в CoinDesk.
Според някои, това очаквано увеличение на интереса е част от причината цената на биткойна да избухне напоследък и да достигне нива от над 15 000 долара (което, предвид факта, че стартира годината на 1 000 долара, е феноменално).
Ако това обаче е вярно, тук може би се пропуска нещо: защо пазарът смята, че в резултат на това ще има огромно търсене за самия биткойн?
Първо, кратко обяснения на това как действат фючърсите: да кажем, че вие смятате, че цената на XYZ, която в момента е 50 долара, ще нарасне до 100 долара за два месеца.
Някой ви предлага възможността да приемете да платите 80 долара за XYZ след два месеца. Вие приемате, което означава, че току-що сте си "купили" фючърсен контракт.
Ако познаете, ще платите 80 долара за нещо, което струва 100 долара. Ако обаче сгрешите и цената е по-ниска, тогава ще платите повече, отколкото XYZ струва на пазара и няма да сте доволни.
Също така, ако смятате, че XYZ ще поевтинее, можете да "продадете" фючърсен контракт – приемате да доставите XYZ след два месеца срещу определена цена, да кажем 80 долара. Когато това време дойде, купувате XYZ на пазарната цена и го доставяте на притежателя на договора срещу обещаната сума.
Ако сте прави и пазарната цена е по-ниска от 80 долара, сте заработили печалба.
В добавка към това простичко обещание има най-различни хибридни стратегии, които включват задържане на съответния актив и хеджиране: например, задържате XYZ и продавате фючърсен контракт (приемам да продам) на по-висока цена.
Ако цената се покачи, печелите пари от съответния актив, но губите от фючърсния договор, а ако цената падне, ситуацията е обратна. Друга често използвана стратегия е купуването и продаването едновременно на фючърси.
В момента има фючърси за най-различни суровини и финансови инструменти, които също така носят различни условия.
Това е една сложна сфера, в която се движат много пари. Фючърсният пазар на злато е близо 10 пъти по-голям от пазара на физическо злато.
Източник: profit.bg