Какво се случва с цената на петрола след сериозния скок?
Загубите на пазарите на акции не бяха големи, но разклатеното инвеститорско доверие продължи да подкрепя активите убежища
Петролът ограничи част от значителния си ръст днес, след като САЩ обяви евентуалното освобождаване на суровина от стратегическите си запаси, но заплахата от военни действия вследствие на атаките срещу петролни съоръжения в Саудитска Арабия задържа цените високи и остави акциите под натиск, предава profit.bg.
Загубите на пазарите на акции не бяха големи, но разклатеното инвеститорско доверие продължи да подкрепя активите убежища, като златото поскъпва днес, а цените на държавните ценни книжа се повишават.
Инвеститорите, като цяло, стояха встрани от пазара преди очакваното понижение на лихвите от страна на Федералния резерв в сряда и следващия кръг на преговори между САЩ и Китай в четвъртък.
Цените на петрола принудиха САЩ да отвори стратегическия резерв
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.6%. Китайският индекс на сините чипове падна с 0.85%, докато австралийският основен индекс се понижи с 0.27%.
“Определено има нагласа към избягване на риска, но съм изненадан, че пазарите не реагират повече,” казва пред Ройтерс Цутому Сома от SBI Securities в Токио.
“САЩ и други държави имат петролни резерви, което подпомага пазарните нагласи в случи като този. Може също така да имате много позиции във връзка със срещата на Фед.”
Петролът от сорта брент поевтиня с 1.78%, до 67.79 долара за барел в азиатска сесия днес. Вчера цената на брента скочи с 14.6%, отчитайки най-големия си еднодневен ръст в процентно изражение поне от 1988 г. насам.
Фючърсите на щатския лек суров петрол губят 1.92%, до 61.69 долара за барел в Азия, след скок от 14.7% вчера, което беше най-голямото еднодневно повишение от декември 2008 г.
Нападението срещу петролните съоръжение на Судитска Арабия в събота намали производството на кралството наполовина, създавайки най-големия смут при предлагането на суровината от свалянето на шаха на Иран през 1979 г., сочат данни на Международната агенция по енергетика (МАЕ).
САЩ с извънреден ход след атаката по рафинерията в Саудитска Арабия
Президентът на САЩ Доналд Тръмп одобри освобождаването на запаси от стратегическите резерви на страната, ако е необходимо, което би могло да свали допълнително част от натиска върху фючърсите на петрола.
Тръмп заяви вчера, че изглежда сякаш Иран стои зад атаките, но наблегна на факта, че не иска война. Иран, от своя страна, отхвърли обвиненията, че има нещо общо с нападенията.
Централната банка на Китай отпусна 200 млрд. юана (28.27 млрд. долара) заеми от краткосрочната си програма за кредитиране с цел поддържане на ликвидността, но запази едногодишния си лихвен процент без промяна на ниво от 3.3%.
Много анализатори очакват в петък Китай да понижи лихвите за нови заеми, за да бъде в крак с паричното улесняване от страна на другите големи централни банки.
Японските акции за кратко поскъпнаха до четиримесечен връх, но инерцията бързо беше изгубена и Nikkei отчита понижение от 0.19%.
Фючърсите на щатския индекс S&P500 губят 0.06% в азиатската сесия днес. Индексът записа понижение от 0.31% във вчерашната сесия на Уолстрийт.
Спот цената на златото нарасна леко до 1 499.77 долара за тройунция, след повишение от 0.7% вчера.
Става страшно след удара по-най-голямата рафинерия на Саудитска Арабия
Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации се понижи леко до 1.8222%.
Доларът остана почти без промяна на ниво от 108.15 йени. Според някои трейдъри е трудно да се влиза в големи позиции при валутната двойка преди края на срещите на две големи централни банки тази седмица.
Фед се очаква да понижи лихвите на срещата си утре, което пък би поставило под натиск Централната банка на Япония също да облекчи паричната си политика на своята среща в четвъртък.
Тръмп обяви вчера, че САЩ е постигнала първоначални търговски споразумения с Япония, но трейдърите са фокусирани и върху търговската война между САЩ и Китай.
Нови преговори между двете страни се очаква да започнат в четвъртък във Вашингтон, което ще подготви почвата за преговори на високо ниво през следващия месец, които ще имат за цел да сложат край на спора, който продължава вече повече от година.