Каримански призна може ли битката за БНБ да бутне коалицията
Приемането ни в Еврозоната е политически и икономически проект, смята той
Не съм влязъл нито в политиката, нито в обществения живот, за да взема нещо, а за да дам. Това заяви в ефира на "Панорама" кандидатът за шеф на БНБ Любомир Каримански.
"Не съм си представял и мислел да взема нещо от политиката и да се възползвам от това", каза той.
"Когато говорим за кандидат за управител на БНБ, ми изниква трикольорът. Депутатите, когато се мисли за БНБ, трябва да съобразят именно това, че тази институции е една от най-старите банки в Европа. Това задължава всеки да подходи достатъчно отговорно за избора на този пост", каза той.
"Все още текат процеси на разговори с отделните парламентарни групи и също така мисля, че можем да подходим с доста повече аргументи, когато говорим за еврото и спрямо парламентарната група на "Възраждане", както и с останалите колеги, които са в парламента", заяви Каримански.
"Приемането ни в Еврозоната е политически и икономически проект. Именно поради този факт трябва да следваме определени стъпки. Този план трябва да включва в себе си информираността на обществеността по адекватен начин", каза Каримански.
"В момента инфлацията в Еврозоната за март е около 7%. Има много фактори, които влияят. Трябва да се съобразим с несигурността от последните месеци и натрупването на кризи", подчерта депутатът от ИТН.
"Когато съм започвал работа в банковия сектор през 1992 година, обиколих 28 банки с една курсова работа. Тогава дойде професор от Аризонския университет, който написа много добра референция на работата ми. Бях приет в четири банки. Избрах една малка и та започнах кариерата си. От там се запали интересът ми по иновативните продукти", каза той.
Бойко Василев го попита дали с това харчене и този щедър бюджет ще се овладее инфлацията:
"Финансите и икономиката не се концентрират върху много, малко или щедър. Ние се концентрираме върху числата, които може да генерира една икономика, за да може после публичният сектор да разпредели съответните приходи. Когато говорим за бюджет по време на наслагващи се кризи, е важно да разчетем посланията им", подчерта той.
Според него мерките трябва да са насочени повече към производствения сектор. "Не мога да кажа дали бърка правителството, но според мен това е посоката", подчерта Каримански.
По думите му бизнесът така ще предлага повече и ще може да реагира на пазара на труда и заетостта, а така ще се намали натискът върху цените.
"Постът за БНБ няма да е проблем за коалицията, тя има много по-сериозни проблеми, които да решава, свързани с инфлацията и войната с Украйна. Централната банка има капацитет, който трябва тепърва да бъде развит. Тя е като едно съкровище, което не се използва достатъчно", каза той.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!