Кашкавал със смъртоносни бактерии откриха от БАБХ
В продукта е констатирано наличие на листерия моноцитогенес
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира наличието на бактерията Листерия моноцитогенес в проба от кашкавал и несъответствие по физикохимичния състав в проба от сирене, взети при проверка в търговската мрежа в София през миналата седмица, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
Наличие на Листерия моноцитогенес беше установена в кашкавал "Беленско" с партиден номер L060520, произведен от млекопреработвателно предприятие "Рафтис милк" ЕООД.
Произведено е количество от 595 кг. Гражданите, закупили кашкавал от същата партида, могат да го върнат в магазина, от който са го купили.
В проба от сирене е установено несъответствие по физикохимичния състав - неколкократно по-ниско съдържание на мазнини от обявеното от производителя.
По двата случая са предприети незабавни действия от Областните дирекции по безопасност на храните за спиране от продажба на партидите. В предприятието, произвело кашкавала, замърсен с Листерия, е извършена основна дезинфекция.
На бизнес операторите са съставени актове по Закона за храните. Максималната финансова санкция за двете нарушения съгласно законодателството е до 6000 лева.
Бактерията Листерия моноцитогенес води до инфекциозното забаляване - листериоза, което има разнообразни клинични симптоми, които зависят от възрастта на заразения. Най-застрашени са хората с имуносупресия / дори и физиологична / - бременни жени, новородени деца, пациенти с трансплантирани органи, захарен диабет, цироза, онкологични заболявания и др.
Инкубационният период е между 4-45 дни. Заболяването започва с повишаване на температурата. Част от болните развиват ангина и се уголемяват шийните лимфни възли. При по-възрастни болни, които имат пряк контакт със заразени животни, може да се развие конюктивит, който протича тежко. Най-опасна е септичната форма, при която са засегнати различни органи и системи, включително нервната система - развива се менингит, енцефалит или абсцес на мозъка.
Бактериите са много устойчиви и дълго време се съхраняват в почвата и при ниски температури. Може да останат жизнеспособни и в продукти, които се съхраняват в хладилник . Заразяването на човека става най-често по алиментарен път - т.е. при консумация на контаминирани хранителни продукти - несварено мляко от заразено животни, млечни продукти -"пресни" - сирене, кашкавал.
Възможно е заразяване и при консумация на недобре измити плодове и зеленчуци.