Хитра руска маневра може да остави Берлин без капка бензин и дизел
Потоците на петрол от Казахстан към Германия може да секнат, ако не се плати на Транснефт
Руският тръбопроводен оператор "Транснефт" предупреди казахстанските петролни компании, които доставят суров петрол за Германия чрез тръбопровода "Дружба", че клиентите им трябва да платят за измервателните услуги до юни или рискуват доставките им да бъдат прекъснати, съобщи Ройтерс, позовавайки се на свои източници.
Северният клон на нефтопроводната система Дружба, свързваща Германия и Полша през Беларус, сега се използва за износ на казахстански суровини към рафинерията в Швед.
Това предприятие в момента е четвъртата по големина петролна рафинерия в Германия и получава нефт от петролопровода Дружба.
Рафинерията осигурява 90% от горивните нужди на германската столица Берлин.
Сега руският тръбопроводен монополист Транснефт постави с ултиматум на казахстанските доставчици, че полският държавен тръбопроводен оператор PERN трябва да плати за измервателните услуги в своята база Адамово на полско-беларуската граница до началото на юни.
Настоящият договор за услуги изтича на 5 юни, каза един от източниците на агенцията.
Това заплашва целия обем на доставките на казахстански петрол за Европа.
Използването на нефтопровода „Дружба“ и руските черноморски пристанища за износ на петрол подчертават зависимостта на доставките на стратегически суровини на Казахстан от Руската федерация.
В тази връзка се изразява загриженост както в Казахстан, така и в Европа, която го подкрепя в това отношение.
В началото на 2023 г., когато петролните потоци от Руската федерация през тръбопровода „Дружба“ спаднаха, техният аналог от Казахстан започна да тече през руската тръбопроводна мрежа към Полша за по-нататъшна доставка до Германия.
От този момент нататък доставчикът започна да има периодични проблеми с транзитьора.
Независими експерти смятат, че проблемът не е нито технически , нито икономически , а чисто политически.
Неговото решаване ще зависи не само от вътрешните споразумения между Русия и Казахстан, но и от участието на представители на ЕС, в частност на Германия, в преговорите.
Може би това дори ще доведе до частично деблокиране на доставките на суровини от Руската федерация по въпросния тръбопровод. Това вероятно е основното обяснение за поведението на Транснефт.