Китай изненада света: Чудовищно потребление на петрол без икономически растеж
Поднебесната развива сериозно своя петрохимичен сектор, измества традиционни доставчици на химикали от САЩ, Европа и Азия
Китай изпреварва сериозно преките си конкуренти от САЩ и ЕС в екологизирането на своята икономика. Всички големи световни мощности за производство на слънчеви панели и вятърни турбини са разположени в Китай.
Поднебесната империя стана лидер и във внедряването на електрически превозни средства – тяхното производство и износ.
В същото време обаче потреблението на петрол от китайските рафинерии само в края на миналата година и първото тримесечие на тази година се е увеличило с 90%. За това пише OilPrice.
Енергийните експерти следят отблизо китайския петролен пазар, не само заради големия му размер, но и поради продължаващата революция в електрическите превозни средства.
Както отбелязват експертите, дори бумът на електрическите превозни средства в Китай може да не е достатъчен, за да спре увеличаването на търсенето на петрол поради друг експлозивен растеж в ключова петролна индустрия - нефтохимическата.
Международната агенция по енергетика вярва, че тайната на Китай е проста: 90% от увеличеното търсене на петрол от 2023 до 2024 г. се дължи на химическите суровини, като втечнен нефтен газ, етан и нафта.
Това обяснява мистерия около нарастването на покупките и в същото време бавно развиващата се икономика на азиатския гигант.
Търсенето на петрол в Китай се очаква да продължи да нараства през следващите години, главно защото страната агресивно укрепва нефтохимическия си сектор, измествайки традиционните доставчици от Япония, Европа, Южна Корея и Персийския залив.
Китай стана свидетел на ново поколение частни петролни рафинерии като Hengli Petrochemical и Rongsheng Petrochemical, които харчат милиарди долари за изграждане на заводи, специализирани в производството на химикали, а не на бензин и дизел.
Анализаторите отбелязват, че този преход към нефтохимикали може да има сериозни последици за климата и потенциално да доведе до значително намаляване на емисиите.
В този случай Пекин отново ще вземе връх над Европа, която декларира климатичните си цели, но не може да ги постигне по различни причини.
Във всеки случай, Китай за пореден път изненада дори видни експерти в индустрията, като демонстрира колосален ръст в потреблението на суровини, без това да се отразява директно върху икономическите показатели.
Реформите в петролната индустрия ще окажат влияние след няколко години и най-вероятно по положителен начин.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук