Нефтопреработвателната промишленост е изправена пред трудни времена, с намаляващи маржове и изкуствено ограничен избор на доставчици на суровини.

Очевидно е, че най-доходоносната суровина, руската, вече е забранена. Руските клиенти на петрола обаче няма да се поддадат и веднага ще преминат към скъпи доставки, щом Вашингтон поиска.

Потребителите в Азия, като Москва, се адаптират към новата реалност, съобщава OilPrice.

Независимите китайски рафинерии намалиха нивата на рафиниране до най-ниските си стойности от пет години, тъй като цените на суровия петрол скочиха на фона на спада в доставките от Русия след последните санкции на САЩ.

Предприятията сякаш изпадат в нещо като „хибернация“, но не спират напълно работата си в очакване на доставки от Руската федерация.

Китайските бизнесмени са уверени, че Русия ще измисли „нещо“, за да заобиколи санкциите и да възобнови изгодни сделки с евтини суровини.

Доставките на суров петрол станаха по-скъпи за частните китайски рафинерии, концентрирани в провинция Шандонг, което доведе до загуби в рафинирането.

Независимите рафинерии, обикновено наричани чайници, са намалили нивата на рафиниране до само 43,64% от общия си номинален капацитет на рафиниране.

Тези данни са предоставени от консултантската агенция за индустрията Mysteel Oilchem. Това е най-ниският рафиниращ капацитет от началото на пандемията от Covid през март 2020 г.

По-нататъшни съкращения на обемите на рафиниране на суров петрол може да настъпят този месец, според консултантската компания JLC.

В момента Русия активно заменя танкерите, които са били засегнати от санкции, за да даде приоритет на доставките за Китай.

Танкерите Aframax, които обслужваха износа на суров петрол от западните руски пристанища, сега се пренасочват към маршрута Далечния изток – Китай, за да продължат да обслужват износа на суров петрол от ESPO.

Превод и редакция: БЛИЦ