Данъкът за втори имот в столичните райони Банкя и Панчарево ще се увеличи. Същото важи и са притежатели на къщи и вили в парк Витоша. Това съобщи заместник кметът по финанси на Столична община Дончо Барбалов.

По-висок данък за втори дом в Банкя и Панчарево. Вчера той е внесъл проект за изменение на Наредбата за местните данъци. Това се налага от последните промени в Закона за местните данъци и такси, приети от парламента в края на ноември т.г., обясни финансистът. Решението за повишените налози обаче трябва да се вземе на сесия на СОС. Според публикуваните на 27 ноември т.г. в "Държавен вестник" промени в ЗМДТ, от следващата 2019 г. собствениците на имоти в курортни селища, които не са основно жилище, ще плащат по-висок данък сгради. Това няма да важи за имоти, които са регистрирани като туристически обекти по смисъла на Закона за туризма и собственикът им плаща съответните данъци и такси за това.

По-високите налози ще засегнат имоти в гр. Банкя, който е със статут на балнеолечебен курорт от национално значение, в кв. Панчарево - балнеолечебен курорт от местно значение и в природен парк „Витоша“ - климатичен планински курорт от местно значение. Определените в закона ставки за имотите в курорти от национално значение са от 5 до 7 промила върху данъчната оценка, а за курортите от местно значение – от 4,5 до 6 промила.

Решението за размера на данъка в тези граници се взима от общинските съвети в съответните населени места. За да спази изискването на закона, Столичният общински съвет трябва да гласува промени в Наредбата за определяне на местните данъци, с които да определи новите данъчни ставки за трите курортни селища. В СОС Барбалов е внесъл предложение за размера на данъците, като минимумът, посочен от законодателя, се увеличава с 5 промила за имот в гр. Банкя и 4,5 промила – за кв. Панчарево и парк Витоша.

Промените няма да засегнат собственици, за които имотите в тези селища са основни жилища. Те ще продължават да плащат, както досега, половината /50%/ от данъка, дължим за имот в София - 1,875 на хиляда върху данъчната оценка, обясни Барбалов.

Промените в закона ще засегнат най-вече собственици с повече имоти. Ако някой е посочил повече от един имот като „основно жилище“ на територията на цялата страна, той ще загуби правото си на 50% отстъпка за основното и ще плаща пълен данък за всеки от имотите си. По данни от данъчната система на Столична община, засегнатите от новия, по-висок данък партиди в гр. Банкя ще бъдат 14 152, а в кв. Панчарево – 677. 

С промените в Закона за местните данъци и такси се въвежда и нов начин за изчисление на данъка върху МПС. С цел възможно най-рано собствениците на МПС в София да са наясно какъв данък ще дължат за своите коли, за 2019 г. Столична община ще се придържа към минималните ставки, определени в Закона за местните данъци и такси. В проекта за изменение на Наредбата за местните данъци на СО са отразени и други законови промени, които не водят до изменения в данъците за гражданите.