Кошмарна финансова новина за всеки трети пенсионер
Над 400 хил. души с пълен трудов стаж получават 523,04 лв. на месец
Всеки трети с пенсия за стаж и възраст взима минималния размер на пенсията. Това показват данни на Националния осигурителен институт (НОИ).
Към края на месец март общият брой на пенсионерите в страната е малко над 2 млн. души. От тях 1,436 млн. души взимат пенсия за стаж и възраст. А 36 на сто от тях, или над 517 хил. души, получават минималния размер на пенсията, уточнява "Труд".
В момента минималната пенсия за стаж и възраст е 523,04 лв. Но много хора в страната излизат в пенсия в условията на непълен осигурителен стаж – при навършване на 67 години и наличие на поне 15 години трудов стаж.
Тези хора взимат по-малки пенсии, защото са работили, а съответно са били осигурявани, по-малко години. Минималната пенсия при пенсиониране с непълен стаж е в размер на 85 на сто от минималната пенсия за пълен стаж и възраст, което прави 444,59 лв.
Данните на НОИ показват, че в страната има над 400 хил. души с минимална пенсия за пълен стаж и възраст, тоест получават по 523,04 лв. Но има и още над 109 хил. души, които взимат минималната пенсия при непълен стаж от 444,59 лв.
Още близо 8 хил. души взимат минималната наследствена пенсия за стаж и възраст и за непълен стаж, която е в размер на 392,28 лв.
Данните на НОИ показват, че всеки пети, който взима минимална лична пенсия за стаж и възраст, няма необходимия пълен трудов стаж и взима по-малка пенсия, защото е работил по малко години. Но в страната има над 400 хил. души, които са работили пълния брой изисквани години за пенсиониране и получават едва 523,04 лв.
Вероятно през по-голямата част от трудовата си кариера те са били осигурявани на минималната или на близка до минималната заплата за страната. И сега взимат минималната пенсия. Всъщност, като бъде използвана формулата за определяна на пенсиите, голяма част от тези хора би трябвало да получават дори по-малка сума от 523,04 лв., но реално взимат минималната пенсия за стаж и възраст.
Причината за това е формулата за определяне на пенсиите. При излизане в пенсия на всеки човек определят индивидуален коефициент, който представлява съотношението на доходите, върху които е бил осигуряван през всичките месеци, през които е работил, към средния осигурителен доход за съответния месец.
Този индивидуален коефициент се умножава по годините и месеците трудов стаж и по 1,35 на сто. И всичко това се умножава по средния осигурителен доход за предходните 12 месеца преди месеца на пенсиониране. Всъщност размерът на пенсиите до голяма степен се определя административно заради тежестта на всяка година осигурителен стаж от 1,35 процента.
Този коефициент е увеличаван няколко пъти през годините с решение на Народното събрание. Именно заради наличието на този коефициент дори хора, които имат 40 години трудов стаж, ако са били осигурявани върху минималната заплата, действителната им пенсия, определена по действащата формула, е под минималната пенсия.
Дори хора, които са осигуряване не на минималната, а малко над минималната заплата, получават минимална пенсия. А причината за това е административно определената формула за изчисляване на пенсиите.
При хората с пенсии за инвалидност поради общо заболяване е още по-голям делът (76,9%) на тези, които взимат минималния размер на пенсията. Минималната пенсия за инвалидност зависи от степента на увреждане – от 276,64 лв. за хора без група инвалидност, до 601,50 лв. при над 90 на сто степен на увреждане. Над 282 хил. души взимат тези минимални пенсии за инвалидност поради общо заболяване.
Като прибавим и останалите видове пенсии се оказва, че 45,7% от всичките малко над 2 млн. пенсионери в страната, взимат съответната минимална пенсия, което прави близо 932 хил. души.
Само 5194 взимат над 3000 лв. на месец
813 хил. души са с мизерни пенсии
Четирима са над прага от 3400 лв.
Над 813 хил. души взимат основна пенсия в размер до 523 лв. включително, показват данни на НОИ. Това са близо 40% от всички пенсионери в страната. Техните пенсии са под линията на бедност, която за настоящата година е 526 лв.
Оказва се, че голяма част от пенсионерите живеят с изключително ниски доходи и трябва или да продължат да работят, ако имат физическа възможност за това, или трябва да разчитат на вдовишки и други добавки, за да закърпят бюджета си. Пенсионерът има право на вдовишка добавка в размер на 26,5 на сто от пенсията на починалия съпруг/съпруга.
По принцип минималната пенсия за стаж и възраст е 523,04 лв. Но много хора получават по-малки пенсии – при пенсиониране с непълен трудов стаж, социални пенсии, инвалидни пенсии и т.н. През лятото, когато домакинствата не плащат за отопление, е малко по-лесно хората с ниски пенсии да преживяват.
Но през зимата, ако човек в София отоплява целия си апартамент и получава минимална пенсия, сред плащане на парно и лекарства няма да му останат почти никакви пари за храна.
Много малко са пенсионерите, които могат да се похвалят с високи пенсии. Основна пенсия в размер над 3000 лв. взимат точно 5194 души, показват данните на НОИ.
От тях 5190 души взимат между 3000 лв. и 3400 лв. включително. От тях 2087 души получават максималната пенсия от 3400 лв., а четирима души взимат суми над този праг.
Причината за това е, че таванът на пенсиите не важи за хора, които са били президент и вицепрезидент на България, председател на Народното събрание, министър-председател или съдия в Конституционния съд.
Най-малко получават в Кърджали
Пенсиите в София надминаха 1000 лв.
На второ място е Бургас
Средната сума, която получава един пенсионер в София, надмина 1000 лв. и през първото тримесечие на годината е средно 1009,42 лв. на месец, показват данни на НОИ. Като в тези данни влиза не само основната пенсия, а и вдовишките пенсии и всички добавки към тях.
Оказва се, че софиянци взимат средно със 182 лв. повече от средната сума, получавана от пенсионерите в страната.
На второ място след София по най-високи пенсии се нарежда Бургас с 920 лв. В Бургас има рафинерия, пристанище и редица предприятия, което води и до високи пенсии. На трето място е Перник с 906 лв. Високите пенсии в Перник се дължат на близостта му до София. Много хора от Перник работят в столицата, получават високи заплати, а съответно и пенсии.
На четвърто и пето място с много близък резултат са Варна и Стара Загора, където средните пенсии са съответно 877 лв. и 876 лв.
В още няколко области средният размер на получаваните суми от пенсионерите са над 800 лв. Това са Кюстендил (864 лв.), София-област (857 лв.), Враца (835 лв.), Пловдив (807 лв.), Ямбол (804 лв.) и Смолян (802 лв.).
Във всички останали райони на страната средният размер на пенсиите е под 800 лв. Много близо до този праг са пенсиите в Хасково (794 лв.), Габрово (789 лв.) и Велико Търново (782 лв.).
В четири области от страната средните получавани от пенсионерите суми са по-малки от 700 лв. Най-малко взимат пенсионерите в Кърджали – средно 677 лв. Основната причина за това е, че там много хора са земеделски производители. Те се осигуряват върху по-малки суми и съответно пенсиите им са по-ниски. На следващите места по най-ниски пенсии са Разград (683 лв.), Силистра (692 лв.) и Търговище (693 лв.)
Средната сума е 828 лв.
Мъжете със 175 лв. повече от жените
За стаж и възраст средно 878 лв.
Мъжете получават от пенсии средно със 175 лв. повече от жените, показват данни на НОИ. През първото тримесечие на годината средната сума от пенсии и добавки към тях, получавани от мъжете, е 932 лв., а в същото време жените получават средно по 757 лв. Причината за по-високите пенсии на мъжете е това, че те взимат по-високи заплати.
Има сфери на икономиката, където дават високи заплати и работят предимно мъже, като в мините например. А в редица сфери дават ниски заплати, а работят предимно жени, като например в шивашката индустрия.
Средният размер на сумите, получавани от пенсионерите, е близо 828 лв. на месец. По принцип инвалидните пенсии са по-ниски. Затова средната сума, която получава човек с пенсия за стаж и възраст, е малко по-висока – 878 лв., показват данните на НОИ. За мъжете тези пенсии са средно 993 лв., а за жените – 812 лв.