Kpler: ЕС и Киев рязко увеличиха покупките на продукти от руски петрол

В ЕС се появи негласен консенсус: Всеки купувач на „индийски“ петролни продукти знае от какви суровини се произвеждат

Износът на руски петрол за Индия расте в съответствие с ръста на доставките на индийски петролни продукти за Европа. Основният продукт от рафинирането, който отива в друга част на света, продължава да бъде дизеловото гориво.

Въпреки факта, че танкерите са принудени да заобикалят Червено море около Африка, покупките на дизел от страните от ЕС са се увеличили с 21%.

По отношение на обемите индийските доставчици надминаха американските търговци. За това пише аналитичната агенция Kpler.

Както отбелязва агенцията, в ЕС се появи негласен консенсус: всеки купувач на „индийски“ петролни продукти знае от какви суровини се произвеждат дизелово гориво, реактивно гориво и газьол, но продажбите все още се увеличават.

Основният признак на компромиса е, че за клиентите в Европа и правителствата на страните членки е достатъчно формално доставките да не идват директно от Руската федерация.

Износът през септември се увеличи до 1,5 милиона барела на ден

Агенцията обяснява увеличението на доставките на дизелово гориво, газьол и авиационен керосин със спирането на някои европейски рафинерии за превантивна поддръжка, както и с ниската цена на вносните продукти.

От 2023 г., след като ЕС забрани вноса на петрол и петролни продукти от Руската федерация, Индия се превърна в един от основните доставчици на гориво за Европа.

Рафинериите на страната не успяха напълно да заменят Руската федерация на пазара, но закупуването на руски петрол с отстъпка им позволи да изнасят впечатляващи обеми в страните от ЕС, предлагането на които продължава да расте.

Основният продукт е дизелово гориво. Според Министерството на търговията и промишлеността на Индия износът на дизел за Европейския съюз е нараснал над 69 милиона барела за седем месеца.

По-голямата част е внесена от Холандия, която е международен център за търговия с петролни продукти. Страната представлява почти 82% от покупките, или 56,5 милиона барела. През годината ръстът е 21%.

Следва Франция, която увеличи покупките с 10,51% до 8,86 милиона барела. Белгия и Румъния си поделят третото място - над милион и половина барела.

Последният препродава част от обемите на Украйна, което също увеличава доставките на продукти, произведени от руски суровини.

Превод и редакция: БЛИЦ