КЗП погва фирмите за бързи кредити, стартират масови проверки
Според предварителните анализи в около 90% от случаите те използват нелоялни търговски практики
Започнахме кампания по преглед на общите условия на фирмите за бързи кредити и анализ на това доколко са защитени правата на потребителите, съобщи пред БНР председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП), Стоил Алипиев.
Според предварителните анализи в около 90% от случаите те използват нелоялни търговски практики. "Започваме проверките на място, за да установим с документи и дали може КЗП да се произнесе", коментира още той.
Потребителите трябва да има възможност да взимат по-информирани решения, когато става въпрос за бързи кредити, смята Алипиев. По думите му информацията трябва да му се предлага по по-разбираем начин, така че те да са напълно наясно като вземат определена сума на кредит какво точно ще върнат реално.
"Започваме проверки, които ще доведат до реални санкции", категоричен е председателят на КЗП.
Пред БНР той уточни, че приключва и кампанията за преглеждане на общите условия в договорите на телекомуникационните компании.
Като цяло има повече от 200 решения на КЗП и са издадени забранителни актове за прилагане на нелоялна търговска практика, отбеляза още Алипиев.
"Предполагам, че до 15 юли ще сме успели да приключим с разглеждането на всички казуси и очакваме всички заповеди, които сме издали, да влязат в съдебна фаза", допълни той относно работата на поверената му институция.
Санкциите за нелоялна конкуренция зависят от конкретния случай, но най-високата е до 50 000 лева. Алипиев определя този размер като "крайно недостатъчен и несъразмерен спрямо колективната щета, която нанасят търговците по този начин".
"Около 300 ще бъдат заповедите, които ще бъдат издадени като краен резултат в следствие на тази кампания за забрана на използване на нелоялна търговска практика.
Тук става въпрос не само за санкциите, които ще претърпят търговците, тук става въпрос и за тяхната търговска репутация и това как тези заповеди ще рефлектират спрямо тяхното поведение спрямо потребителите.
Административните производства някой път приключват и в рамките на 2 години, някой път са и по-бързи - не мога да прогнозирам", коментира още председателят на КЗП.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук