Лоши данни от НСИ: Служебният кабинет е съсипал условията за бизнес
Очакванията на строителните предприемачи за състоянието на компаниите през следващите шест месеца и за дейността им през следващите три месеца са песимистични
Служебният кабинет е съсипал условията за правене на бизнес в страната, става ясно от данни на НСИ. Тенденцията започва още от месец юни, много преди броят на заразените с Covid-19 да нарасне и да бъде въведен зеленият сертификат, пише Труд.
През пролетта бизнес климатът отчете подобрение. Веднага след изборите на 4 април все още имаше позитивни очаквания за икономиката. Но от юни насам ситуацията в страната се влошава, показва редовна анкета на НСИ сред шефовете на фирми.
Основна роля за това имат действията на служебния кабинет. Той ограничи мярката за запазване на заетостта 60/40 като много по-малко фирми могат да се възползват от нея. Наред с това никакви нови мерки за подпомагане на бизнеса не бяха въведени.
Основният проблем пред бизнеса през последните месеци е несигурната икономическа среда. Ситуацията се влошава още повече през октомври. Бизнес климатът през октомври се влошава в промишлеността, търговията на дребно и услугите, а в строителството остава на равнището си от септември, показва анкетата на НСИ сред шефове на фирми.
Несигурната икономическа среда продължава да е основната пречка пред бизнеса. Наред с това се увеличават мениджърите от всички сектори на икономиката, които очакват покачване на цените през следващите месеци.
Бизнес климатът в промишлеността се влошава в резултат на по-резервираните оценки и очаквания на предприемачите за състоянието на фирмите. По-негативни са и прогнозите им както за износа, така и за производствената активност през следващите месеци.
Очакванията на строителните предприемачи за състоянието на компаниите през следващите шест месеца и за дейността им през следващите три месеца са песимистични. Анкетата на НСИ отчита и увеличение на броя на клиентите със закъснения в плащанията.
В търговията на дребно и услугите бизнес климатът се влошава, което се дължи на по-умерените оценки и очаквания на мениджърите за състоянието на фирмите.