Лъвът се превърна в мишка: Guardian за срива в британската икономика след Brexit
Според него Лондон трябва да сключи ново споразумение за свободна търговия с Брюксел възможно най-скоро
Изходът на Великобритания от Европейския съюз отслаби позициите й, според колониста на The Guardian Саймън Дженкинс.
Според него Лондон трябва да сключи ново споразумение за свободна търговия с Брюксел възможно най-скоро, ако иска да избегне икономическите загуби и „васалната зависимост“ от Китай или САЩ, пише "Поглед инфо".
- Отново страхотно. Brexit не приключи в петък вечер. Официалната процедура за развод имаше мръсен край, но двойката (Великобритания и ЕС. - InoTV ) ще съжителства поне още 11 месеца. Всъщност нищо не се е променило. Никой не е пострадал. Това все още може да се случи ”, пише колумнистът на The Guardian Саймън Дженкинс.
Според него човек може само да се надява, че Брюксел и Лондон ще възстановят приятелските отношения. И двете страни трябва да се държат като възрастни и да сключват търговски споразумения, които ще бъдат от полза за всички участници, а не да се опитват да ги развалят „ в името на политическите амбиции “.
Въпреки това, докато Борис Джонсън и някои от неговите министри „ хвърлят военни забележки “ в ЕС. Явно гордостта от победата на изборите ги удари в главата. И като много разведени, британският премиер „ не може да устои на опитите да унижи бившия си партньор “, твърди авторът.
Според него Обединеното кралство няма смисъл да рискува 50% от търговията, която се пада на ЕС. Но Джонсън заявява, че по-скоро би се съгласил Брюксел да издигне стена от тарифи, отколкото да прави компромиси.
В същото време никакво теоретично увеличение на търговията с Китай или Съединените щати няма да бъде достатъчно, за да компенсира икономическите загуби на Великобритания от „твърдия“ Брекзит. Подобна търговия също няма да доведе до увеличаване на суверенитета, което активно рекламира правителството на Джонсън, подчертава публицистът.
„ Търговията е свързана с мускулната маса. Великобритания е на път да загуби мускули при колективното договаряне на ЕС. За всяко леко увеличение на търговията с Китай или Съединените щати ще е необходимо стриктно да се спазват техните условия. Както би казал Джонсън, това ще бъде васална зависимост “, казва Дженкинс.
Той признава, че реториката на Джонсън и неговите сътрудници е просто „ политическо бравадо “. Но продължаването на отношенията с ЕС изисква споразумения за търговия и движение на хора.
„ Не е, че Обединеното кралство някак си е станало по-силен преговарящ за една нощ от преди. Търговията не е свързана със суверенитет. Свързва се с търговска и икономическа тежест. В този смисъл Великобритания извън ЕС не е засилена, а отслабена.
Лъвът се превърна в мишка, която се опитва да ръмжи. Може би в резултат на това Джонсън и неговите колеги се справят добре. Но тяхното задължение към страната е бързо да сключат споразумение за свободна търговия с ЕС, което означава, че тя трябва да бъде наистина свободна “, заключава Саймън Дженкинс.