Мартин Димитров обясни с какъв ловък трик трябва да мине България за санкциите

Той беше категоричен, че заради войната на Русия в Украйна има ескалация на инфлационните процеси

"Намаляването на акциза върху горивата, газа и тока ще има ефект, струва много пари и поради тази причина няма решение до момента, а и зависи от Европейската комисия, доколкото България е на минималните нива на разрешения акциз от ЕС. Това е възможна и добра мярка. Също и намалено ДДС за газ, ток и потенциално за горива. Това са мерките, за които се мисли".  

Това каза пред БНР депутатът от "Демократична България" Мартин Димитров, председател на парламентарната комисия по икономически политики и иновации. 

Според него има два варианта за намаляване на акцизите - като се мине през ЕК или като не се минава през разрешение на ЕК, а да се иска да се направи изключение:

"Тогава да е подпомагане на цената на горивата или при определено потребление. Както го прави Франция. Това е възможността, която предстои да се обсъжда".

"Идеята на санкциите, които иска ЕК, е да упражни икономически натиск върху Русия, което да способства за край на войната", посочи Мартин Димитров и добави, че България трябва да намери начин да се присъедини към тези санкциикато обаче се опита да договори разумни преходни периоди, за да не се допусне рязко покачване на цените на енергоресурсите.

Той беше категоричен, че заради войната на Русия в Украйна има ескалация на инфлационните процеси:

"Мерките за създаване на стимули войната да бъде прекратена са антиинфлационни. Това хората го разбират".

Депутатът съобщи и за предложения, внесени от ДБ като конкретни законопроекти:

"За намаляване на законната лихва при забавени плащания за ток, парно, към банката или към друго дружество. Като закъснеете с плащане, да не ви слагат най-високата лихва в ЕС, така че изведнъж да банкрутирате. Предложили сме законопроект и за увеличение на прага за регистрация по ДДС на 100 хил. лева от 1 януари 2023 г., което е от голяма помощ за малкия бизнес".

"Целта трябва да бъде евроизация. Дали ще се случи през 2024 г. зависи от много фактори. Не е фатално, ако се случи година по-късно. Но трябва да вървим в тази посока", коментира още Димитров.