Мегасделка в Пловдив: За 14,5 милиона: "Хъс" глътна "Полимери"
Пловдивската компания "Хъс" ООД е закупила активите на фалиралия завод "Полимери" в Девня. Сделката за 14,5 млн. лв. е за терен от 1100 дка, в който влизат сградите, съоръженията и една подстанция. Това съобщи управителят на дружеството Димитър Миленков, цитиран от "Марица".
Той уточни, че извън пакета са резервоарите с опасния химикал трихлоретан, които се намират на площадката в Девня и остават собственост на "Полимери". С обезвреждането на съоръжението се е ангажирала областната администрация на Варна с уверението, че това ще стане до 10 месеца. Пловдивското дружество, което е собственост на братята Александър и Иван Асенови, не е направило инвестицията в имота случайно. От логистична гледна точка мястото е перфектно, тъй като е близо до пристанището.
"Полимери", който е бивша собственост на Николай Банев, пусна кепенци през 2010 г., но обяви фалит преди четири години. Синдиците на бившия соцгигант го обявиха за продажба, а съветът на кредиторите е харесал офертата на "Хъс". Какво ще има на мястото на завода, още не е ясно. Имаме няколко различни проекта, които можем да реализираме там, но времето ще покаже кой е най-удачен. При всички случаи ще е свързан с основната ни дейност - производство и търговия с метали, коментира г-н Миленков.
По информация на синдика Иван Балабанов прехвърлянето на собствеността е станало на 2 юни и разпределянето на средствата от продажбата сред кредиторите на "Полимери" вече е започнало. Първите кредитори, които ще получат част от парите си, са АЕЦ "Козлодуй" и Националната агенция за приходите - общо 10.7 млн. лв. Атомната централа е най-големият кредитор на фалиралото предприятие с вземания за 9.3 млн. лв.
Преди три години "Хъс" купи терените на "Балканкар Рекорд - Дунав" в Лом, които са бивша собственост на свързаното с Васил Божков предприятие "Бургаски корабостроителници". На негово място се изгради завод за производство на метални тръби. Част от проекта, в който бяха инвестирани 10 млн. лв., бе финансиран по оперативна програма "Конкурентоспособност", а продукцията е насочена основно за износ към Европа.