Менда Стоянова: Ако ще се прави втора АЕЦ, трябва да е без държавно участие
За този вариант ще има по-голям интерес, смятат депутатът от ГЕРБ
Забавянето на прекратяването на мандата на председателя на Комисията за финансов надзор (КФН) е по технически причини. Това обясни председателят на Комисията по бюджет и финанси в парламента Менда Стоянова в сутрешния блок на БНТ.
„Технологично е бавенето, не беше преднамерено”, посочи тя. „Досега нямаме предложения от другите групи за шеф на комисията”, добави Стоянова. По думите й, очаква се през следващата седмица партиите да издигнат своите кандидатури.
„Обикновено сме приемали 7 дни като срок. Сега наистина е 5, но само за да можем да влезем до края на юли”, обясни депутатът от ГЕРБ кога трябва да приключи процедурата. По думите й, останалите партии отдавна знаят, че мандатът на настоящата комисия изтича и трябва да са готови със свои кандидати.
Стоянова обясни още, че ако няма кандидати, ще бъде прекратена процедурата и ще бъде стартирана нова през септември. Тя самата не очаква това да се случи.
Относно т.нар. данък „Уикенд” депутатът посочи, че ще се облага ползването на служебен актив за лично потребление. Вместо този разход да се признава на фирмите като ДДС, той ще се облага с 10%. Стоянова изтъкна, че законодателят се стреми да опрости това облагане като дава възможност на работодателя да посочи кой актив може да се облага. По думите й, така е справедливо, тъй като ползвателят на служебен актив за лични цели на практика получава „доход в натура”.
Председателят на бюджетната комисия коментира и казуса с АЕЦ „Белене” и ядрения реактор, за който се търси купувач. „Аз се надявам, че ще има възможност за продажба. Посещението в Иран показа това. Макар че от заявен интерес до сключване на договор има много голяма разлика. Но аз не изключвам и приватизацията”, каза тя.
„Направени анализи и отчети показаха, че всъщност ние нямаме нужда от втора АЕЦ. Така че за мен, ако се прави атомна централа, тя трябва да бъде без държавно участие или без държавни гаранции. Аз мисля, че за този вариант ще има по-голям интерес, отколкото за купуването на самите реактори”, смята Менда Стоянова.