Международни експерти посочиха кое е най-голямото оръжие на САЩ

"Балканизацията" на глобалните финансови системи подкопава ролята на щатския долар като резервна валута

САЩ може да имат и най-могъщата армия в света, но на практика доларът е най-голямото им оръжие. Но днес, след близо 80 години световна доминация на долара, някои финансови експерти смятат, че щатската валута може да е в опасност да загубят статута си на световна резервна валута.

Около 60% от $12,8 трилиона глобални валутни резерви в момента се държат в американски долари. Това дава на Съединените щати прекомерна привилегия пред други страни, пише CNN Business.

Но тази привилегия се плаща. Държавният дълг на САЩ е обезпечен с долари и лихвените проценти са по-ниски. Америка може да взима заеми от други страни в собствената си валута, така че ако доларът загуби стойност, дългът също ще загуби стойност. Американските фирми могат да извършват международни транзакции в долари, без да се налага да плащат такси за конвертиране.

Германски икономист описа приближаващия срив на долара

Може би най-важното е, че при екстремни обстоятелства САЩ могат да прекратят достъпа на долари до централните банки по целия свят, изолирайки и буквално източвайки техните икономики. Бившият управител на Резервната банка на Индия - Рагурам Раджан, нарича тази власт "икономическо оръжие за масово унищожение", пише money.bg.

САЩ използваха това "оръжие" срещу Русия през февруари, след като страната нахлу в Украйна, замразявайки валутни резерви на стойност $630 милиарда и дълбоко подкопавайки стойността на рублата. Това даде на Америка способността да накаже Русия, без да въвлича американската армия във войната.

US професор: Рублата е по-солидна от долара, защото е подкрепена от...

Но с голяма сила идва и голямата отговорност. Когато използвате оръжие за масово унищожение, дори то да е икономическо, хората се плашат. За да се предпазят от същата съдба като Русия, други страни диверсифицират инвестициите си от щатския долар в други валути. И именно тук е мястото, където статутът на резервната американска валута може да срещне проблеми.

"Именно оръжейната мощ на долара може да доведе до неговото обезценяване. А "балканизацията" на глобалните финансови системи" подкопава ролята на щатския долар като резервна валута", коментира пред CNN Майкъл Хартнет - анализатор на Bank of America.

САЩ увеличиха мощно доставките на петрол от Русия, но не дават на Европа да го прави

Ново изследване на Международния валутен фонд установи, че доларовият дял в международните резерви намалява през последните две десетилетия, приблизително по същото време, когато САЩ започват войната срещу тероризма и икономическите санкции срещу неприятелски държави. Оттогава една четвърт от резервите са се изместили от долара към китайски юан, а останалите три четвърти са се преместили във валутите на по-малки страни.

Разбира се, Русия и Китай се надяват да заемат водеща роля в еволюцията на международната финансова система. Руският президент Владимир Путин заплашва да прекрати износа на газ за страни, които нямат открити сметки в руски банки и не плащат в рубли.

Европейският съюз получава около 40% от своя газ и 30% от своя петрол именно от Русия, като за момента липсват реалистични алтернативи. Междувременно, Саудитска Арабия води преговори с Пекин да приема юани вместо долари за продажбите на петрол в Китай.

И все пак, вероятността САЩ да загубят долара като световна резервна валута е малко вероятна. Алтернативите не са особено реалистични. Китай от години активно лансира юана на международните пазари, но до момента само около 3% от глобалните транзакции се извършват в китайската валута. За сравнение, делът на долара е около 40%.

Глобалните потоци от преки чуждестранни инвестиции нараснаха със 77% до приблизително $1,65 трилиона през 2021 година, но инвестициите в САЩ са нараснали със 114% до $323 милиарда.