Международният валутен фонд бие тревога: Пред световната икономика има рискове

МВФ запази икономическите си прогнози за 2017, но предупреди за съществуващи опасности 

Международният валутен фонд (МВФ) запази непроменени световните си икономически прогнози за следващата 2017 г., но призова правителствата да предприемат действия срещу съществуващите заплахи на забавения икономически растеж и протекционизма. Според фонда световната производителност се очаква да нарасне до края на тази година до 3,1% преди да стигне 3,4% през 2017 г. - данни, които остават непроменени от юли месец насам, изчислява БГНЕС.

Въпреки това МВФ понижи прогнозите си за растежа на обема на световната търговия и за производителността на напредналите икономики с аргумента, че перспективите за богатите държави са се влошили през тази година. 

„От съществена важност е да бъдат защитени перспективите за увеличаващо се търговско обединение“, заяви главният икономист на МВФ Маурис Обстфелт. САЩ и еврозоната Фондът намали значително прогнозите си за растеж на САЩ, но повиши тези на Япония и еврозоната. Според МВФ причина за влошените прогнози за САЩ е, че страната е загубила част от импулса, който закотви глобалния растеж през последните няколко години. Предвижда се американската икономика да нарасне с 1,6% тази година, което е значително по-малко от юлските прогнози за 2,2%. 

В същото време обаче МВФ увеличи прогнозите за еврозоната, но не и без предупреждение за възможните последици от Брекзит и вредите на ниската инфлация. Последната прогноза е за растеж от 1,7% през 2016 г., което представлява нарастване в сравнение с предишните прогнози за 1,6%. Покачване има и на стойностите за следващата година – от 1,4% през юли до 1,5% сега. 

Възстановяване в Русия МВФ очаква свиването на икономиката в Русия и Бразилия да приключи, връщайки положителните стойности на растежа през следващата година съответно до 1,1% и 0,5%. По отношение на инфлацията в Русия фондът очаква през 2016 г. тя да бъде 5,9%, а през 2017 г. - 4,9%. Това е значително подобрение в сравнение с юлските показатели, които бяха съответно 6,6% и 5,2%.