Министър Горанов ще умува върху важно решение, касаещо всички българи!
До края на следващата седмица експертите на НАП ще докладват в Министерството на финансите готовността на бизнеса да изпълни изискванията за смяна на касовите апарати и софтуера за управление на продажбите. Окончателното решение дали има нужда от отсрочка за бизнеса, но не и в новите изисквания към търговците, ще бъде на финансовият министър Владислав Горанов, пише в. Монитор.
От приходната агенция са поискали данни от над 15 бизнес и браншови организации каква готовност имат да съобразят дейността си с новите правила, съобщи говорителят на Националната агенция по приходите (НАП) Росен Бъчваров. Към момента данъчните са получили информация от половина. След това ще докладваме на министъра на финансите за текущата ситуация и той ще вземе решение, каза Бъчваров на нарочен брифинг по темата.
Според новата наредба всички търговци трябва да подменят фискалните си устройства или най-малкото - да пригодят софтуера си така, че оборотите им веднага да се отчитат в НАП. В момента касовите апарати са настроени дистанционно да подават информация към агенцията веднъж месечно.
Анализи на бизнеса показват, че въвеждането на новите апарати ще струва по над 2000 лева на обект и ще отнеме поне година и половина. Държавата заложи 6-месечен срок, който, ако не бъде променен, изтича в края на март. Ако държавата не даде още време, бизнесът плаши с протести и фалити на малки фирми.
Досега данните на приходната агенция сочат, че повечето регистрирани по ДДС фирми ползват софтуер за продажбите, а относително по-малък дял използват само касов апарат, без софтуер.
Според НАП компаниите, които имат само фискални устройства, но не и софтуер напредват в изпълнението на новите изискванията, като над 70 % от тях вече оперират по новите правила.
Не такова е положението обаче при фирмите, които работят със софтуер за продажбите, за които сегашните срокове могат да се окажат предизвикателство, казаха на пресконференция днес представители на приходната агенция.
Бъчваров припомни, че държавата губи 330 млн. лева годишни загуби от неплатени данъци и осигуровки. Това е над 1 млрд. лева на година укрит оборот.
Ново мобилно приложение на НАП позволява всеки гражданин да проверява валидността на касовите бележки, които получава със сканирането на QR код, беше съобщено още на брифинга. Приложението е достъпно безплатно за устройства с операционни системи Андроид и IOS. Към момента вече са издадени 6 млн. касови бележки с QR код.