Министър Караниколов: Китай иска качество. Колкото повече инвестиции привличаме, толкова повече ще се повишат доходите
„Провеждането в София на срещата от формата „16 + 1" е признаване на България и региона като стратегически сектор. Оттук нататък следват и партньорство между компаниите. Има политически сигнал, че регионът е стратегически и китайските компании могат да работят с нашите. Изрично е подчертано, че всичко ще става по правилата на ЕС, за да не се разделя и България беше трибуната, откъдето това се каза – поредното постижение на българската държава“, каза за предаването „Неделя 150“ по БНР министърът на икономиката Емил Караниколов.
„Това посещение е само началото. Ние им представихме транспортни и инфраструктурни проекти, които са трансгранични - за целия регион. Те бяха разгледани лично от държавния секретар на Китайската Народна Република. Проведе се и първата среща на междубанковите асоциации, има подписан договор за кредит между ББР и китайската Банка за Развитие за около милиард и половина, от които ще се възползват български малки и средни предприятия Това е началната стъпка. Няма как да очакваме на този форум всичко да бъде подписано. Още вчера започнаха срещите в Министерство на икономиката. До края на месеца всеки един министър и ще има много. Политиците трябва да създадат моста между бизнеса, а бизнесът трябва да се възползва. Имаме поканавече за изложението в Шанхай през ноември. То ще е само за стоки, които ще бъдат внасяни в Китай“, заяви Караниколов.
Той акцентира и върху споразумението, осигуряващо на производителите на тютюн достъп до китайския пазар. Споразумението е за 10 000 тона сушен тютюн.
„Стокообменът между България и Китай е около 4 милиарда, от които отрицателното салдо на България е само 200 милиона. Тоест, стоките, които се вкарват от Китай, са с 200 милиона повече от тези, които ние вкарваме. По отношение на инвестиците обаче изоставаме. Това е факт. Около 170 милиона долара са инвестициите, което е изключително малко, но съм сигурен че сега ще бъдат променени. В края на този месец ще дойде един от големите губернатори в Китай, който има бюджет от 300 милиона долара само за инвестиции в индустриални зони извън Китай и аз се надявам, че скоро това ще бъде променено“, заяви министърът.
„Китай иска качество“, напомни обаче Караниколов.
Икономиката се развива по-добре в тези региони на страната, където са обособени икономически зони, коментира още министърът на икономиката и даде за пример Бургас и Пловдив.
Министърът даде актуални данни за растежа на българската икономика, които определи като „наистина положителни“: „През първото тримесечие на годината има нарастване на равнището на Брутния вътрешен продукт в България с 3,6 процента при 2,4 за ЕС средно. През май бизнес климатът в страната продължава да се подобрява с 2,1 пункта и безработицата, по данни на Евростат, намалява в момента с около 5%. Разбира се, има много, много работа, но ние започнахме от дъното и имаме. От началото на годината имаме сключени 11 сертификата за инвеститор „клас А“ - това са за около 600 милиона лева инвестиции. Моето наблюдение е, че инвеститори, които са стъпили на българския пазар започват разширяване на своето производство. Не трябва да забравяме и българския бизнес, който също започва разширяване. Не трябва да гледаме само чуждестранните инвестиции“.
"Колкото повече инвеститори докарваме, толкова повече ще се повишат доходите“, заключи министър Караниколов.