Министър Николов: България и Индия ще активизират двустранните икономически отношения

Петте най-големи индийски ИТ компании вече имат офиси у нас

България и Индия ще активизират сътрудничеството си в различни сектори от взаимен интерес. Това обсъдиха на среща министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов и посланика Република Индия в България Н. Пр. Санджай Рана.

Двамата посочиха, че едни от най-важните сфери за сътрудничество са ИТ секторът и секторът в областта на услугите. По време на срещата стана ясно още, че петте най-големи индийски ИТ компании вече имат офиси у нас, в които работят български специалисти и инженери.

„Между България и Индия съществуващите традиционно добри двустранни връзки. Страната ни отдава голямо значение на развитието на нашето икономическо сътрудничество“, подчерта министърът на икономиката.

Министър Николов и посланика Република Индия у нас разговаряха за възможностите да бъдат подобрени инвестициите и търговията между двете държави. На срещата бе подчертано, че през последните години се забелязва сериозен интерес от индийски компании за инвестиции в България в редица сектори. Сред тях са земеделието, отбраната, фармацевтичната индустрия, машиностроенето, клиничните проучвания, туризма и хотелиерството.

Д-р Петко Николов и Н. Пр. Санджай Рана подчертаха необходимостта от оползотворяване на пълния потенциал на търговските отношения между двете държави. Като стъпка в тази посока бе обсъдено провеждането на Българо-индийската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество още в началото на следващата година, която през годините има ключова роля за насърчаване на двустранното партньорство.

Двамата се обединиха за това да бъде организиран и бизнес форум в рамките на предстоящото заседание, който ще бъде подходяща платформа за откриването на нови партньорства между българските и индийските компании.

В рамките на вчерашния ден бе проведена и конференция по повод 70 години от установяване на дипломатически отношения между Република България и Република Индия. На нея бе отбелязано ключовото значение за икономиките на двете държави от дългогодишното им партньорство. В събитието участва заместник-министърът на икономиката и индустрията Николай Павлов.