Много важна информация за безработните, които искат да получават повече пари на борсата
В месец като декември, в който има много официално неработни дни, ставката ви ще бъде сметната само на база 18 работни дни
Лутането в дебрите на Кодекса на труда е безспорно предизвикателство пред по-голямата част от работещите у нас. В повечето случаи хората не знаят правата си, а работодателите не винаги са максимално честни и коректни.
Това е причината екипът на plovdiv24 да се опитва да дава възможните отговори на по-често срещаните питания.
В конкретния случай, въпросът е: Преди 2 години и половина ми беше отпуснато парично обезщетение за безработица. Сега имам ли право пак на такова обезщетение?
Правната рамка очертава д-р Тодор Капитанов, експерт по трудово право и създател на платформата mywork.bg.
Ако безработното лице е придобило право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на това право, получава минимален дневен размер на обезщетението за период от 4 месеца.
При отпускане на парично обезщетение за безработица преди изтичане на 3-години от предходно упражняване правото на парично обезщетение за безработица, 3-годишният период се определя от датата на отпускане на предходното обезщетение, съветва експертът.
От на Blagoevgrad24.bg: Казано по-достъпно - ако, между първото ви и второ съкращаване от работа не са минали 3 години, вие ще имате право да отидете на борсата, но ще получавате символично обезщетение.
Ако, периодът е изтекъл, сумата ще бъде изчислена на база брутното ви възнаграждение за период от 18 месеца назад. Важно е да уточним, че пари на борсата се получават само за работните дни от месеца /отпадат официалните празници и уикендите/.
В месец като декември, в който има много официално неработни дни, ставката ви ще бъде сметната само на база 18 работни дни.
Много важно е да се уточни, че срокът, в който ви се отпуска възнаграждението от държавата е пряко свързан с натрупания трудов стаж.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук