МВФ с лоши новини за долара и неговите позиции

Статистиката на фонда показва, че не може да се говори за ускоряване на намаляването на ролята на щатския долар в международните резерви

Американският долар продължава да губи позицията си като основна резервна валута спрямо нетрадиционните такива, но все още остава основната резервна валута в света. Това се посочва в материала на МВФ за доминирането на долара в международните резерви.

Пояснява се, че нетрадиционните резервни валути, чийто дял нараства в международните резерви, включват австралийския, канадския и сингапурския долар, южнокорейския вон, валутите на скандинавските страни и по-специално - китайски юан.

Те, както отбелязва финансовата институция, „осигуряват диверсификация и сравнително атрактивна възвръщаемост“ и също така стават все по-достъпни за покупка, продажба и съхранение с развитието на цифровите финансови технологии.

Анализаторите вярват, че намаляването на дела на долара и увеличаването на дела на другите валути в международните резерви са свързани с политиката на някои големи държатели на резерви, по-специално Русия.

„Русия има геополитически причини да бъде предпазлива при съхранението на долари“, се казва в документа.

Друг притежател на резерви, който според експерти може да повлияе на ситуацията, е Швейцария, която "има причина да държи значителна част от резервите си в евро, тъй като еврозоната е нейният географски съсед и най-важен търговски партньор."

Сред другите фактори, които биха могли да накарат притежателите да диверсифицират резервите, МВФ посочва икономическата фрагментация, както и потенциалната „реорганизация на икономически и финансови дейности в отделни блокове, които не се припокриват“.

В същото време статистиката на фонда показва, че не може да се говори за ускоряване на намаляването на ролята на щатския долар в международните резерви, се посочва в документа. Увеличаването на стойността на валутата, според МВФ, се улеснява от затягането на паричната политика на САЩ, нарастващите геополитически рискове и стабилността на американската икономика, пише Факти бг.