НАП започва денонощен мониторинг на каргото от Китай и Турция
От юли тази година МВР, НАП, ДАНС и митниците осъществяват засилен контрол на стоки, допуснати за митнически режим 42
Екипи на Националната агенция за приходите и Министерството на вътрешните работи, под ръководството на Междуведомствения координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари на ГДБОП, разследват софийска фирма по подозрения за съпричастност към схема за злоупотреба с ДДС. Близо 80 000 чифта обувки, със занижена митническа стойност и произход Китай, са внесени в страната под специфичен митнически режим 42, оформен в Гърция.
Този режим позволява в случаите, в които стока, произведена извън ЕС, влиза на територията на съюза в една държава-членка, но е предназначена за друга страна от общността, ДДС да се внесе в държавата, където стоките ще се потребяват. Тази възможност се използва често за данъчни злоупотреби в последните години, съобщават от НАП.
Преди седмица столичната фирма е внесла с 4 тира стоки от Китай през Гърция. За същата търговецът е декларирал, че е изнесена за Унгария с два автомобила, регистрирани в Македония. След извършена проверка от македонските партньорски служби, за едното превозно средство е установено, че е лек автомобил, а вторият регистрационен номер не съществува.
Данъчната администрация в Унгария не потвърждава сочената фирма-получател изобщо да има отношения с български търговци. Счетоводните и превозни документи също не удостоверяват тази версия, като разследващите предполагат, че обувките са продадени без фактури на търговци на дребно в България. На дружеството е възложена пълна данъчна ревизия за последния 5-годишен период. Предстои доклад на материалите по случая в прокуратурата.
На територията на ТД на НАП Пловдив от края на месец юли тази година се осъществява пълен контрол при осъществяване на внос по този режим като се проверяват от 6 до 10 камиона на седмица. Още при първата съвместна проверка с органите на МВР се установиха стоки- дрехи и обувки, които представляват реплики на известни търговски марки. Същите са иззети, а спрямо търговеца са предприети мерки от компетентните правоохранителни органи. Наблюдението показва, че в резултат на това лицето е преустановило дейността си по този „.канал“.
На всички вносители, използващи този режим на доставки са възложени ревизионни производства за проследяване цялата верига и ценовите равнища на препродажба на стоките, като са предприети обезпечителни мерки за гарантиране дължимите данъци за разликата между обявяваната минимална стойност при вноса, до реалната пазарна .
От юли тази година МВР, НАП, ДАНС и Агенция „Митници“, под ръководството на Междуведомствения координационен център на ГДБОП, изпълняват съвместни мероприятия и осъществяват засилен контрол на стоки, допуснати за митнически режим 42. На звеното за фискален контрол на НАП е възложено да следи в денонощен режим по границите на страната целия стоков поток на китайските и турски карго товари. Всяка доставка под този режим се проверява от приходното ведомство, като в рисковите случаи транспортни средства се пломбират и стоката се разтоварва под данъчен контрол.
След първоначалната доставка, ревизори на НАП проследяват цялата верига на препродажби на стоките, с което се гарантира, че се плащат дължимите данъци за разликата между обявяваната минимална стойност - често под 1 лв., до реалната пазарна, която в повечето случаи е над 100 лв.
Кристина ИВАНОВА, БЛИЦ