Най-накрая разкриха истинските причини за поскъпването на жилищата в България
Пазарът се възстановява от първата вълна на COVID у нас
От 2015 година се наблюдава тенденция за ускоряване на жилищното строителство и интересът към покупка на жилища, пише money.bg.
Пазарът се възстановява от първата вълна на COVID у нас. По-голямата активност идва и от промяната в нагласите за живот по време на пандемията.
Степента на пренаселеност за ЕС е 17,2% към 2019 година. Тези тенденции очерта Свобода Коджаманова, мениджър "Жилищни площи" в Colliers България пред телевизия Bloomberg Bulgaria.
Защо се увеличават цените на имотите у нас?
"Предпоставките за увеличаване на цените са много. От една страна ниските лихви по депозитите стимулират потреблението.
15 предложения за стая на въздух
От друга страна голяма част от разходите за строителство на нови сгради и ремонт се качват - средно 15% е увеличението на стойността на разходите за строителство за целия ЕС", заяви тя.
За второто тримесечие на 2021 г. в София са сключени 9736 сделки за всички видове имоти, което е 53% ръст спрямо същия период на миналата година.
В сравнение с второто тримесечие на 2019 г. ръстът е с 27%. Според Коджаманова обаче за високата активност от април до юни тази година влияние оказват и сделките с ново строителство, които са били на предварителен договор последните 1-2 години, но едва сега са финализирани с нотариален акт за покупко-продажба.
Функционално и подвижно легло за ремарке къща
Цените на жилищата в ЦИЕ
Навсякъде се наблюдава повишение на цените. На някои пазари има определени специфики. Има пазари като Унгария, при които разрешение за строеж на нови имоти се дават много бързо и има голямо предлагане на ново строителство, за разлика от Чехия например. В Румъния също има голямо предлагане.
"Рекордни стойности са цените на имотите в Прага, които не са ново строителство, а вторичен пазар - започват на цени от 4600 евро на кв.м. Това е последвано от ръст на цените в Братислава и Будапеща. Това прави закупуването на имот не толкова атрактивно. Затова наемите са по-достъпни до потребителите."
В България, Румъния и Варшава, данните показват, че в момента е много по-изгодно да се закупи имот, отколкото да се излиза под наем, казва тя.
Тенденцията към повишаване на цените вероятно ще е в умерени темпове до края на годината.
"Купивачите са достатъчно информирани и взимат конкретното решение спрямо техните конкретни нужди, а не инвестират парите си от страх за инфлация или обезценяване."