Невероятна финансова новина за хиляди българи

Рекорден брой безработни започнаха работа през юни, изчислиха от АЗ

Рекорден брой безработни започнаха работа през юни. През месец юни 2020 г. броят на започналите работа безработни лица достигна 36 621, като 95.7% от тях са устроени в реалната икономика. Това сочат данните от месечната статистика на Агенцията по заетостта (АЗ).

Други 434 търсещи работа от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своето ново работно място през юни чрез бюрата по труда. В сравнение с месец юни 2019 г. се отчита значителен ръст на започналите работа безработни – с 84,0%. По експертна оценка на Агенцията по заетостта през месец юни на старите си работни места – преди COVID-19 кризата, са се върнали 35,2% от безработните.

Всички работещи българи ликуват заради тази новина

И през юни най-много започнали работа се отчитат в сектора на хотелиерството и ресторантьорството – 25,3% от всички започнали работа, следвани от преработващата промишленост – 14,8%, търговията, ремонта на автомобили – 13,8%, култура, спорт и развлечения – 5,9%, строителство – 5,0%, селско, горско и рибно стопанство – 4,9% и др.

В края на месец юни Агенция по заетостта отчита 273 367 регистрирани безработни  лица, като спрямо май те са с 22 086 по-малко или спадът е от 7,5%. В същото време увеличението спрямо юни 2019 г.  е с 61,1% или със 103 708 лица.

Равнището на регистрирана безработица в страната през юни е 8.3%*. Сравнението на месечна база показва намаление от 0.7 процентни пункта, а на годишна база увеличението е с 3.1 процентни пункта.

За ползване на посредничеството и услугите на бюрата по труда през юни се регистрираха нови 26 415 безработни лица. Освен тях, други нови 822 души от групите на търсещите работа заети, учащи, и пенсионери, също се регистрираха в Агенцията по заетостта.

Повече от 3 700 са активираните за търсене на работа в бюрата по труда чрез дистанционните услуги на Агенцията само през месец юни.

При спазване на мерките във връзка с извънредната епидемиологична обстановка, малко над 8 500 търсещи работа участваха през месеца в поетапно подновените форми на присъствени индивидуални и групови работни срещи в страната като мобилни бюра по труда, трудови борси, срещи с трудови посредници и др. – всички, фокусирани върху привличане и по-бързо устройване на пазара на труда на търсещи работа или неактивни лица, т.е. неработещи, неучещи и нетърсещи работа или обучение, с фокус към младите хора.

През месец юни бяха възстановени и присъствените форми на обучения за възрастни, финансирани от държавния бюджет и Европейския социален фонд. В стартиралите през месеца обучения за ключови компетентности са включени 2 213 безработни, а в такива за професионална квалификация – 4 037 лица. За общо 106 лица, заети в микро-, малки и средни предприятия Агенцията по заетостта организира и финансира обучения за придобиване на ключови компетентности.

В изпълнение на мерките за възстановяване на трудовия пазар и смекчаване на последиците от COVID-19 кризата, до края на месец юни чрез бюрата по труда близо 9 000 работодатели от засегнатите сектори се възползваха от мярката 60/40, въведена с ПМС №55 от 24.03.2020 г. Така бизнесът съхрани повече от 160 000 работни места.

През юни работа на субсидирани работни места започнаха 1 581 безработни лица от рисковите групи – 1 057 по програми и мерки за обучение и заетост и 524 – по схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през юни са 20 021, като 86.1% от тях са в частния сектор. Най-голям дял свободни работни места са заявени в хотелиерството и ресторантьорството (25.4%), преработващата промишленост (23.8%), търговията, ремонта на автомобили и мотоциклети (11.5%), административните и спомагателните дейности (6.8%),  строителството (5.2%) и държавното управление (5.0%).

Най-търсените професии през този месец са: персонал, зает в сферата на персоналните услуги (бармани, сервитьори, готвачи, камериери и др.); работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт; работници по събиране на отпадъци и сродни на тях; машинни оператори на стационарни машини и съоръжения; продавачи; квалифицирани работници по производство на храни, облекло, дървени изделия; административен персонал по обслужване на клиенти; стопански и административни специалисти; помощници при приготвяне на храни; водачи на МПС и подвижни съоръжения и др.              
 

*Равнището на безработица се определя като дял на регистрираните безработни лица от икономически активното население на възраст 15-64 г., установено при Преброяване 2011 г.