Малко над 6.2 млн. лв. - това е сумата, която домакинствата в страната са добавили към депозитите си през януари, става ясно от данни на Българска народна банка, пише profit.bg.

Това е най-ниската стойност от март 2016 г., когато спестяванията на населението отчетоха спад от 91 млн. лв.

Всъщност, ако вземем предвид и приходите от лихви, начислени върху спестяванията ни, възлизащи на 21 млн. лв., то изходящите средства от банките през първия месец на 2017 г. са повече от новите депозити.

Януари е един от най-трудните месеци през годината - от гледна точка на възможност за спестяване. След коледно-новогодишните харчове, а също и по-високите режийни разходи през зимните месеци, броят на хората, добавили пари към сметките си, е минимален.

Това се случва и по друга причина, а именно ниските лихви, предлагани от банките в страната. Данни на централната ни банка сочат, че средният лихвен процент по депозитите с договорен матуритет в левове за януари намалява с 0.02 пр. п., до 0.65%, а по тези в евро нараства с 0.01 пр. п., до 0.52 на сто.

При депозитите с договорен матуритет в левове средният лихвен процент вече е под 1% - 0.98 на сто, докато при евровите – 0.83 на сто. Средните лихвени проценти за депозитите, договорени за ползване след предизвестие в левове и евро, в момента са 0.12 и 0.13 на сто.

Платените от банките 21.17 млн. лв. през януари под формата на лихви са втората най-ниска стойност за последните повече от 10 години - след 20.57 млн. лв., отчетени през декември.

За сравнение, година по-рано разходите за лихви на банките в страната бяха 36.227 млн. лв.

Последни данни на БНБ сочат, че днес 56.73% от спестяванията на населението са в левове, 34.75 на сто са в евро, а 8.52 на сто са в други валути.