Нов удар за джоба на българина: Парното скача с 25%

Това е възможно да се случи от 1 януари 2022 година, предупреждават енергийни експерти,

От 1 януари 2022 година има риск абонатите на топлофикациите в страната да плащат с 25% по високи сметки. Това прогнозират енергийни експерти, цитирани от "Монитор".

Основна причина е непрекъснато поскъпващият природен газ на пазарите в Европа. Вчера цената отново отбеляза рекорд и надхвърли 800 долара за 1000 куб. м, сочат данните на борсата ICE, цитирани от световните агенции. В най-големия газов хъб в Европа - TTF в Нидерландия, котировките достигнаха 801,2 долара. Експерти предупредиха, че при определени условия цената на газа в Европа може още преди края на годината да достигне 1000 долара.

Председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Кремен Георгиев прогнозира, че при това положение на конюнктурата с газа поскъпването на топлоенергията от началото на следващата година ще е чувствително. Той уточни, че обикновено то представлява 60% от ръста на цената синьото гориво.

Според енергийния експерт Христо Казанджиев няма шанс природният газ през зимата да поевтинее, а освен това парниковите квоти, плащани от производителите на топлоенергия също остават скъпи. По думите му всички тези фактори могат да вдигнат цената и у нас с около 25 на сто.

Шефът на Българския енергиен холдинг (ЕБХ) Валентин Николов каза за „Монитор“, че поскъпването на топлоенергията, което ще трябва да се случи от 1 януари, със сигурност ще е над прогнозираните в началото на септември 20%.

Той обаче не се ангажира с точна цифра на скока на парното за бита.

Вчера на заседанието на комисията на Мая Манолова в НС стана ясно, че за първото полугодие загубата на „Топлофикация-София“ е 92 млн. лв. Към 2016 г. общите задължения на дружеството са били 726 млн. Към 31 декември 2020 г. вече задълженията са над 1 милиард. За 5 години са се увеличили с 276 млн. лв. Към 30 юни 2021 г. вече са 1, 068 млрд. лв. Само за 6 месеца са се увеличили с нови 65 млн. лв. Най-големият кредитор на „Топлофикация“ е БЕХ със задължения по главницата към 30 юни в размер на 711 млн. лв. Просрочените задължения на „Топлофикация“ към БЕХ са 157 млн. лв., а дължимите лихви 16 млн. лв. - общо 720 млн. лв.

„За целия период от 2016 до 2020 г. „Топлофикация“ е изплатила на БЕХ само лихви по кредитите в размер на 7 млн. лв. плюс неустойки, общо 88 млн. лв. само лихви по задължения“, поясни Манолова и добави, че борчовете на „Топлофикация“ към „Булгаргаз“ са 86 млн. лв., а към банките възлизат на 36 млн. лв.