Нова платформа: Висшисти получават 1200 лв. помощи, но при едно условие
Платформата в сайта на Агенцията по заетостта ще предоставя лесен достъп до информация за пазара на труда
От 1 април ще започне да функционира платформата EURES, която ще е достъпна на сайта на Агенцията по заетостта. Тя ще бъде създадена по проекта „Национална EURES мрежа“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Платформата ще дава възможност за кандидатстване за допълнителни финансови пакети на хора с висше образование, които искат да се реализират професионално в България.
Това съобщи на кариерен форум във Виена заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова, който се проведе на 21 януари, съобщава "Труд".
Платформата в сайта на Агенцията по заетостта ще предоставя лесен достъп до информация за пазара на труда в България, публичните услуги, цените на недвижимите имоти. Всеки, който кандидатства за финансова подкрепа, ще може да избира между различен вид услуги, а таванът на подкрепата може да достигне до 1200 лв., информират от МТСП.
Основното изискване към кандидатите е да започнат работа в България, а през последните 6 месеца да са живели в друга държава.
Подкрепата ще включва предоставяне на средства за покриване на наема за период до една година, ако кандидатът започне работа в населено място, в което не притежава жилище. Ако детето на семейството не е прието в ясла или детска градина, ще му бъде осигурена детегледачка, наета през Бюрото по труда.
Ако член на семейството не говори български език или има нужда от допълнителна квалификация, ще получи ваучер за езиков курс или допълнителна квалификация.
В случай, че работното място е в град със средна работна заплата, която е под нивото на средната за страната, в рамките на една година кандидатът ще може да получава половин минимална работна заплата върху основното си възнаграждение.
„За нас е важно да стимулираме не само големите фирми и инвеститори, но и малките фирми извън София“, подчерта заместник-министър Русинова.
Посланикът на България в Австрия Иван Сираков сподели, че 10% от българите, участвали на последния кариерен форум през 2019 г., вече са започнали работа в България. Според него високата посещаемост подчертава интереса към този форум. „Всеки българин, до когото успеем да стигнем и да го убедим, че си заслужава да се върне да работи за България и в България, е успех“, заяви посланик Сираков.
Над 140 българи и водещи австрийски компании, които търсят кадри за своите представителства в България, активно участваха в кариерния форум.
Сред тях са „Катро България“, EVN, Liebherr, „Монди Стамболийски“, „Райфайзен банк“. Андрей Арнаудов представи проекта “Bulgaria wants you“, който ще привлича българи да се върнат в родината чрез платформа с възможностите за професионална реализация.
Форумът бе организиран съвместно от Посолството на България в Австрия, Стопанската камара на Австрия, Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта.
На събитието бяха представени преимуществата на българския пазар на труда – благоприятното за работника трудово законодателство, стабилният икономически растеж, тенденцията за нарастването на възнагражденията, нуждата от добре подготвени млади хора.