Нови рекорди за световните борсови индекси
Цените на петрола се понижиха рязко от върховете достигнати след ракетната атака на Иран
Индексът на глобалните акции достигна рекордно ниво днес, след като деескалацията на напрежението между САЩ и Иран бързо накара инвеститорите да заложат на по-бързия икономически растеж, особено в технологичния сектор.
Глобалният индекс на MSCI, който следи представянето на акциите в 49 държави, нарасна леко до ново рекордно ниво, докато азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.18%.
Японският Nikkei се повиши с 0.34%, докато австралийският основен индекс нарасна с 0.7% до нов рекорд. Китайският основен индекс SSEC остана без промяна.
Ръстът при азиатските акции последва новия рекорд на европейския индекс STOXX 600 и на трите основни индекса на Уолстрийт.
Индексът S&P 500 се повиши с 0.67% като технологичният сектор нарасна с над 1%. Акциите на Apple поскъпнаха с 2.1%, подопомогнати от новината, че продажбите на смартфона iPhonе в Китай скачат с над 18% на годишна база.
Инвеститорите приеха данните като прелюдия към предстоящата визита на китайския вицепремиер Лиу Хе през следващата седмица, когато се очаква да бъде подписана търговската сделка със САЩ.
Глобалните акции бързо изтриха загубите, които последваха след изстрелването на ракети от страна на Иран по американски бази в Ирак.
Отслабващите опасения около избухването на война в Близкия изток обезцени златото, валутите убежища и петрола, пише Ройтерс.
Златото поевтиня с 0.3% до 1 547.8 долара за тройунция, отстъпвайки от седеммесечния връх от 1 610.90 долара за тройунция, достигнат малко след ракетната атака на Иран в сряда.
Спрямо йената доларът се търгуваше на ниво от 109.52 йени, след като вчера поскъпна до двуседмичен връх от 109.58 в четвъртък.
Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1105 спрямо долара след като в щатската сесия поевтиня до 1.10915, което бе най-ниското ниво от около две седмици.
Британският паунд се понижи до двуседмичен минимум спрямо долара, след като управителят на Централна банка на Англия Марк Карни каза, че може да има “относително бърза реакция” от страна на банката, ако настоящото слабо икономическо представяне продължи.
Паундът за последно бе на ниво от 1.3069 долара, след като падна до 1.3014 в предходната сесия.
Цените на петрола се понижиха рязко от върховете достигнати след ракетната атака на Иран.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поевтиняха до 58.66 долара за барел и за последно бе на ниво от 59.38 долара за барел, губейки 0.3% за деня, в сравнение с достигнатия вчера връх от 65.65 долара за барел.