Ново 20: Жегата ни пречила да раждаме повече деца, биела по демографията
Все повече хора не желаят да отглеждат дете в свят, който ще бъде унищожен от климатичните промени
Климатичните промени заплашват да усложняват още повече един от най-значимите дългосрочни предизвикателства пред световната икономика: демографските промени, пише money.bg.
При все повече хора се отчита растяща несклонност да отглеждат дете в свят, който ще бъде унищожен от климатичните промени през следващите десетилетия, пише CNBC.
Изследването идва дни, след като Организацията на обединените нации "би камбаната", а водещите учени в областта дадоха най-мрачните си прогнози досега за засилващите се промени и природните бедствия, които те носят със себе си.
В понеделник Intergovernmental Panel on Climate Change публикува доклад, според който се очаква температурите по света да се повишат с 1,5°C през следващите две десетилетия - надхвърляйки ключовата цел на Парижкото споразумение, което се смята за стратегически важно за намаляване на риска от климатична катастрофа.
Все по-мрачните прогнози на учените за бъдещето на планетата ни отказва все повече и повече хора да отглеждат деца.
Анализатори от Morgan Stanley съобщиха миналата седмица, че този тип настроения растат значително и намаляват раждаемостта с рекорден темп.
Те цитират изследвания, академични проучвания и данни от Google, които показват, че климатичните промени директно и индиректно ускоряват спада на раждаемостта.
Изследователи от UCLA показват още, че броят на ражданията в САЩ намалява през деветте месеца след рекордна жега.
В същото време изследване в Китай сред 18 хил. двойки сочи, че климатичните промени - и особено замърсяването на въздуха - се асоциира с 20% спад във вероятността за успешно забременяване и раждане.
Има и такива, които избират да нямат деца, защото се опасяват, че това допринася за затоплянето. "Отглеждането на дете е седем пъти по-лошо за климата по отношение на въглеродните емисии, отколкото следващите 10 най-обсъждани мерки, които хората могат да предприемат сами", казват анализаторите на Morgan Stanley.
Изследване от Швеция през 2017 г. показва, че раждането на едно дете по-малко на семейство може да спести приблизително 58,6 метрични тона въглерод всяка година в развитите държави.
Но Кимбърли Никълъс, един от авторите на изследването, заяви тази година в интервю за Vox, че намаляването на населението не е начинът за справяне с климатичната криза.
Други се притесняват относно екстремните атмосферни прояви, които децата им ще трябва да преживеят - и които ще имат редица други негативни ефекти, включително намаляване на земеделската реколта в части от света.
Разбира се, ако всички спрат да имат деца, тогава човечеството ще изчезна. Не е изненада, че има група, която смята, че точно това трябва да се случи, но повече хора не споделят такова виждане.
Точно обратното - повечето смятат, че раждането на деца е основно човешко право и носи радост. А климатичната криза е резултат от повишението на парниковите емисии от изгарянето на изкопаеми горива, а не от растежа на населението.