Обещание за инвестиция от Катар съживи турската лира, а петролът...
Азиатските акции се отдалечиха от едногодишните си дъна днес, след като от Пекин обявиха, че ще водят преговори с Вашингтон за търговията по-късно този месец. Въпреки това турската валутна криза и опасенията около забавянето на ръста на китайската икономика оставиха повечето индекси на отрицателна територия.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI отчита понижение от 0.3%, след като преди това падна с 1.1%, до най-ниското си ниво 11 август 2017 г.
Днес от Китай обявиха, че делегация, предвождана от заместник-министъра на търговията, ще пътува за САЩ по покана на Вашингтон в края на август.
Това помогна на китайските акции да ограничат загубите си, като индексът Shanghai Composite и хонконгският Hang Seng губят по 0.4%, след като преди това отчитаха понижения от 1.9% и 1.7%, респективно.
Японският Nikkei излезе на положителна територия с ръст от 0.2% за деня, но губеше 1.5% в сутрешната търговия.
Въпреки че САЩ изключи възможността да премахне митата за вноса на турска стомана, дори и ако Анкара освободи задържания американски пастор, турската лира се търгува на ниво от под 6.0 лири за долар днес, след обещанието на Катар да инвестира 15 млрд. долара във финансовата система на Турция.
Лирата, която поевтинява с 36% спрямо долара от началото на годината, се търгуваше на ниво от 5.98 спрямо щатската валута.
Еврото поскъпна с 0.3%, а китайският юан добави 0.4% към стойността си след новините от Китай.
Въпреки лекото възстановяване, пазарите остават уязвими на признаците за забавяне на ръста на китайската икономика, а волатилната валута на Турция запазва предпазливостта на инвеститорите.
Основните индекси на Уолстрийт вчера записаха понижения, като S&P 500 изгуби 0.8%, което бе най-големия му спад края на юни.
Китайската технологична компания Tencent Holdings Ltd обяви първи спад в тримесечината си печалба от близо 13 години, вследствие на слабите приходи от видеоигри. Това се отрази и на други азиатски технологични компании, като акциите на южнокорейската Samsung Electronics поевтиняха до едногодишно дъно.
Цените на петрола понесоха нов удар, след като изнесени вчера данни показаха изненадващ ръст в петролните запаси на САЩ.
Щатският лек суров петрол за последно се търгуваше на цена от 65.06 долара за барел, след като преди това поевтиня до двумесечно дъно от 64.42 долара барел, което последва понижение от 3.2% в сряда.