Огромни опашки по бензиностанциите, хората се запасяват преди края на отстъпката

Ново намаление на цените на горивата може да има след Нова година, когато "Лукойл" започва да изплаща данъците си у нас

Огромни опашки се извиха на бензиностанциите заради изтичането на отстъпката от 25 стотинки, предава Нова нюз.

В малка бензиностанция в Русе също мнозина водачи са решили да използват празничните дни, за да напълнят резервоарите си.

Според собственика ѝ държавната помощ винаги е добра, но самото изпълнение куца.

"Стойността на отстъпката е смешна при положение, че има такива свръхпечалби в производителя. Тя може да е дори един лев, но се надявам да не я сложат на гърба на бензиностанциите", заяви той.

По думите му намаление на цените на горивата може да има след Нова година, когато "Лукойл" започва да изплаща данъците си у нас.

Завършваме годината със сериозен политически хаос и несигурност в икономиката. Политиците правят безумни популистки разходи на фона на наближаващите избори. Има къс хоризонт на планиране, което е фатално в икономическия процес. Влизаме в 2023 г. в среда на несигурност по много линии.

Това каза икономистът Кузман Илиев ефира на Нова нюз бг.

По думите му в капиталоинтензивните сектори като строителството за 9 месеца има спад с 9% в продукцията.

"Кризата влияе на пазара на недвижимите имоти, а оттам започват да се притесняват хората дали ще си запазят работата. Отстъпката за горивата не решава нищо, хубаво е да платиш по-малко, но не е определящо. В един момент можем да имаме дизелова криза, която да касае индустрията и храната.

Не знаем дали ще имаме количествата нефт, което да се преработи в рафинерията. Алтернативни количества можем да внасяме от Саудитска Арабия, това изисква логистика. В Европа е в много тежка ситуация заради тавана на цената на нефт, от тази ресурсна война ще страдат обикновените хора", обясни той.

Според него високата цена е по-малкото зло, защото ресурсът може да го няма в бензиностанциите. "Досега 50-60% от дизеловите продукти идваха от Русия. Самите американци си казват, че при тези високи цени и сложната зимна обстановка, може би ще намалят количествата на втечнен газ.

Така няма да можем да си заредим газохранилищата в Европа, ще има дефицит около 30 млрд., а може и повече.

Влизаме в поредица зими ще е въпрос на стратегическо мислене да се осигурят количества газ. Катар и Алжир са алтернативата, затова трябва да сме дипломатични с тях", категоричен е Илиев. И допълва, че е нужно да се построи нова АЕЦ.

Икономистът Румен Гълъбинов пък смята, че трябва да се види дали компенсациите за тока трябва да продължат по същия начин.

"Да, ние трябва да догонваме пенсиите и минималната заплата, но дали трябва да се увеличават сега наведнъж? Не е ли по-добре да се раздели сумата по увеличението с няколко месеца? Ако продължаваме да финансираме всички увеличени разходи в държавата с нов дълг, дали догодина по това време няма да говорим за увеличение на данъци?", попита той.

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук