Опасенията около предлагането продължават да оскъпяват петрола

Азиатските акции отстъпиха днес, след като инвеститорите останаха предпазливи относно ключови икономически и политически рискове, докато опасенията около предлагането запазиха цените на петрола близо до 3.5-годишни нива.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 0.65%, след като в предходния ден нарасна до най-високото си ниво от края на март. Индексът скачаше в три поредни дни преди днешната сесия.

Австралийският основен индекс се понижи с 0.35%, след като преди това за кратко докосна четиримесечен връх, докато южнокорейският индекс KOSPI губи 0.55%. Японският Nikkei отчита лек спад, след като преди това бе скочил до тримесечен връх.

Хонконгският Hang Seng изгуби 0.5%, отстъпвайки от двумесечния си връх и прекъсвайки петдневната си печеливша серия.

Инвеститорите в китайски акции вероятно ще трябва да променят експозицията си, след като MSCI публикува обновените данни за теглото на компаниите в своите индекси.

От MSCI обявиха, че 234 китайски компании с голяма пазарна капитализация ще бъдат включени частично в глобалните и регионалните индекси на компанията на 1 юни.

Индексите на Уолстрийт записаха минимални повишения вчера, след като слабото представяне на акциите на компании, които остават устойчиви в периоди на криза, неутрализираха оптимизма, породен от помирителните забележки на президента на САЩ Доналд Тръмп по адрес на китайската компания ZTE Corp.

И докато по-високите цени на петрола понякога пораждат опасения от инфлация, скокът напоследък (цената на петрола брент е нараснала със 17% от началото на 2018 г.) бе счетен за положителен като цяло за акциите.

Цената на брента се повиши с 4 цента, до 78.27 долара за барел, доближавайки се до 3.5-годишното дъно от 78.53 долара, достигнато вчера. Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.4 цента, до 71.00 долара за барел, близо до достигнатото в четвъртък ниво от 71.89 долара, което бе най-високото от ноември 2014 г.

Цените на петрола получиха подкрепа, след като ОПЕК информира, че пренасищането на пазара на петрол в световен мащаб е елиминирано. Напрежението в Близкия изток и несигурността около производството на Иран, на фона на възобновените санкции срещу страната, допринесоха за ръста в цените на суровината напоследък.

При валутите, доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, записа минимален ръст от 0.05%, до 92.643 пункта.

Доларът поевтиня спря еврото по-рано вчера, след като Франсоа Вилрой дьо Гало заяви, че ЕЦБ може да даде нова информация за първото си вдигане на лихвите с наближаването на края на изкупуването на облигации от страна на финансовата институция.

Щатската валута обаче успя да възстанови загубите, след като президентът на подразделението на Федералния резерв в Кливланд Лорета Местър изрази подкрепа за постепенното вдигане на лихвите в САЩ.

Еврото остана почти без промяна на ниво от 1.1933 долара, след като преди това отстъпи рязко от върха за деня от 1.1996.

Доларът отчете лек ръст спрямо йената - до 109.745, увеличавайки повишението си от предходния ден.

Щатската валута получи подкрепа, след като лихвите по щатския държавни облигации нараснаха, на фона на намаляването на напрежението по остта САЩ-Китай.

Лихвата по 10-годишните книжа бе на ниво от 2.998%, след като вчера нарасна с около 2.5 базисни пункта.