ОПЕК очаква затягане на пазара на петрол през второто полугодие

Организацията на страните производителки на петрол (ОПЕК) заяви, че производството ѝ през миналия месец е спаднало до най-ниските си нива от година насам на фона на по-слабото предлагане от Венецуела и Саудитска Арабия. Това предполага, че глобалните пазари на петрол може остро да се затегнат по-късно през годината, коментира Bloomberg, цитирана от Инвестор.

По-голямата част от пренасищането на суров петрол е било преодоляно след 15 месеца на производствени ограничения от страна на ОПЕК и партньорите ѝ, сочи месечният доклад на картела. Предвид свиващото се производство във Венецуела заради тежката икономическа криза там резервите в цял свят са напът да намалеят значително през втората половина на 2018 г., показва още докладът.

Цените на петрола скочихa до най-високите си нива от над три години в сряда, след като ескалиращото политическо напрежение в Близкия изток предизвикаха опасения, че може да се стигне до прекъсване на доставките. Американският президент Доналд Тръмп предупреди, че може да предприеме военни действия в Сирия и отново да наложи санкции срещу Иран, а в същото време гражданската война в Йемен заплашва да се превърне в регионален конфликт.

Производството на 14-те страни членки на ОПЕК се е свило с 201 400 барела на ден миналия месец, което представлява най-сериозният спад от ноември насам, до 31,958 млн. барела на ден, посочва докладът. Това е най-ниското им ниво от март 2017 г. Понижението се дължи най-вече на Венецуела, Саудитска Арабия и Либия.

След месеци свиващ се добив Венецуела произвежда с около 480 хил. барела по-малко от договореното в сделката на ОПЕК. Ако индустрията продължи да запада, а президентът Тръмп изпълни заканата си срещу Иран, непредвидените загуби за ОПЕК може реално да увеличат двойно договорените понижения на добива.

Излишъкът от резерви от петрол в развитите страни се е свил с почти 90% от квотната сделка насам, започнала миналия януари, до само 43 млн. барела, показва докладът.

Ако производството на ОПЕК остане на сегашните си нива, световните резерви може да се свиват с темп от около 1,3 млн. барела на ден през второто полугодие, твърдят още авторите на доклада. Глобалното търсене на петрол остава силно, с очаквани „позитивни и оптимистични перспективи“ пред горивата през следващите месеци, се посочва още в доклада.

Въпреки това Саудитска Арабия и други страни сигнализираха, че групата ще спази сделката, договорена до края на годината, и може дори да я удължи, за да гарантира, че глобалните пазари са напълно ребалансирани. Кралството е свило добива си с 46 900 барела на ден до 9,93 млн. барела на ден през март.