Още един кошмарен удар по джоба на българина
Цените на храните летят нагоре след скока на тока и горивата
Основните хранителни стоки ще поскъпнат заради увеличените цени на електрическата енергия от 1 юли, както тенденцията за поскъпване на горивата и транспортните разходи.
За това предупреди председателят на Асоциацията за защита на потребителите (АЗП) Пейо Майорски.
В организацията получаваме сигнали за производители и преработватели, които предвиждат ново увеличение на цените. Става въпрос за хляб, месни и млечни продукти, подчерта Майорски.
Той уточни, че цената на енергията за производство на хляб е скочила със 100%. Транспортните разходи на храните също формират увеличение между 30 и 40 на сто.
Природният газ е поскъпнал със 70% на европейските борси от началото на годината, а на световните пазари цените на петрола са с 50 на сто отгоре.
По данни на специализирания сайт fuelo.net, за последния месец бензинът и дизелът са поскъпнали с 0,05 лв./л (2,37-2,38%), като има тенденция за поскъпване, както се случва с горивата всяко лято. Засега единствено няма промяна в цената на пропан-бутана.
По-високите цени на суровините няма как да не доведат до поскъпването на хляба, млечните и месните продукти, коментира Пейо Майорски.
От Асоциацията за защита на потребителите вече отчитат увеличение в стойностите на някои храни. Най-драстично е поскъпването на олиото.
Само за две седмици цената му се вдига с между 0,8% и 8,5%, като най-голямо е увеличението в София и Перник. В резултат, средната цена за страната в големите супермаркети нараства с 1,6%, до 3,70 лв./литър.
Само за сравнение в началото на годината бутилка олио е струвала на едро 2,50 лева, при 3,23 лв. през юни, като в Пловдив на едро е 3,20 лв. В малките магазинчета цената му вече надхвърля 4,15 лева за литър.
Повече плащаме и за килограм охладено пиле. През юни цената му се е повишила в почти цялата страна от 4,2% до 12,5%. Така килограмът се продава от 4,99 лв. до 5,39 лв.
Същото се случва и с цената на захарта - в магазините в почти всички области тя се продава с 3,6% - 5,3% по-скъпо. Това води до увеличение на средната за страната цена в големите супермаркети с 4,3%, до 1,44 лв./кг.
С 8,5 на сто е скочило и брашното, което е от миналогодишната реколта. В търговските вериги в страната килограмът се продава от 1,15 лв./кг до 1,39 лв./кг.
Млечните продукти също не отстъпват по ръст на цените. Най-голямо увеличение има при цените на едро на прясното и киселото мляко - с 2 на сто, както и при сиренето, като на едро то вече се продава за над 7 лева за килограм.
По данни на Държавната комисия по стокови борси и тържища засега при плодовете и зеленчуците не се наблюдава увеличение на цените.
Скокът е в световен мащаб
Организацията на ООН за прехрана и земеделие (FAO) отчита скок на цените на храните в световен мащаб. Те са били с близо 40% по-високи през май, отколкото преди година, най-рязкото увеличение от септември 2011 година.
На 12-месечна база цената на царевицата е скочила с 88%, соята със 73%, зърното и млечните продукти с 38%, захарта с 34% и месото с 10%.
Причина за явлението е възстановяването на глобалната икономика заради ковид-19, но инфлацията също се увеличава. Правителствата похарчиха огромни суми за стимулиращи програми, след като пандемията спря икономическата активност миналата година, отчитат от FAO.