Островът потъва: След вълната от 50 хиляди българи, които ще бягат от там, сега и поляците офейкат!

Премиерът на Полша призова своите съграждани да напуснат Великобритания, Мей отчаяно се опитва да ги спре

Неотдавна се появи новината, че вълна от 50 хиляди българи изхвърчат от Острова заради Брекзит, а това ще съсипе България. Днес пък стана ясно, че полският министър-председател заяви на полските граждани, живеещи на Острова, да се приберат у дома след „Брекзит“, въпреки изявлението на Тереза Мей, че те са добре дошли във Великобритания.

Матеуш Моравецки направи тези коментари, като посочи, че полската икономика „цъфти“ по време на пресконференция и двустранна среща с Мей.

От своя страна, премиерът на Великобритания за пореден път заяви, че Великобритания е отдадена на идеята да защити правата на европейските граждани, дошли на Острова преди референдума за напускане на ЕС. Това щяло да се постигне, ако се подпише сделката с Брюксел.

Тя каза: "Моето отношение към поляците е ясно. Вие може да останете и ние искаме да останете". Тя дори повтори изявлението си на полски, казвайки: "Напускайки Великобритания, отношенията ни с нашия важен партньор Полша остава изключително важно".

"Сигурна съм, че Великобритания ще остане близка с Полша и други страни-членки на ЕС, за да защитим хората, нашите ценности и интереси", каза още Мей.

Премиерът на Полша благодари за думите й, но след това призова поляците да се приберат у дома, където щели да се чувстват много по-добре дошли.

В същото време се разбра, че Исландия, Лихтенщайн и Норвегия са постигнали споразумение с Великобритания, гарантиращо правата на техните граждани след предвиденото ѝ излизане от Европейския съюз.

В съвместно изявление, разпространено вчера, четирите държави заявяват, че споразумението "ще защитава правата на нашите граждани, след като Обединеното кралство напусне ЕС, и ще осигури сигурност на бизнеса". Исландия, Лихтенщайн и Норвегия не са членове на ЕС, но са част от Европейското икономическо пространство - свободна търговска зона.

"С това споразумение норвежките и британските студенти и служители, които живеят във Великобритания и Норвегия, ще могат да продължат, както досега", каза норвежкият външен министър Ине Ериксен Сьорейде.

"Целта ни е Брекзит да включва колкото се може по-малко промени за норвежците във Великобритания и за британците в Норвегия", добави Сьорейде в изявление, разпространено от външното ведомство в Осло. Сделката с държави извън ЕС до голяма степен повтаря споразумението, договорено наскоро от Великобритания и общността.

Сделката с Исландия, Лихтенщайн и Норвегия няма да влезе в сила докато британският парламент и Европейският парламент не одобрят сделката за напускането.

Около 20 000 норвежци живеят във Великобритания, а в Норвегия британците са са 15 000, обяви външното министерство, цитирано от Новини Лондон.