От ЧЕЗ обясниха защо искат поскъпване на тока и кой стой зад това
Предложеното увеличение на цената на тока няма връзка с продажбата на дружеството, категоричен е Карел Крал
Карел Крал, ЧЕЗ: Предложеното увеличение на цената на тока няма връзка с продажбата на ЧЕЗ
12 Април 2018 | 17:55 | Агенция "Фокус"
Благоевград.
„Предложеното увеличение на цената на тока няма връзка с продажбата на ЧЕЗ“. Това каза по време на откриване на нов трафопост в Благоевград Карел Крал, регионален мениджър на ЧЕЗ за България, цитиран от Фокус.
„Собственикът не подготвя ценовото заявление. То се подготвя от мениджмънта на двете лицензионни дружества. Ние сме изготвили ценовото заявление до КЕВР с най-добри намерения – какви услуги, инвестиции, разходи за поддръжка трябва да се одобрят, за да бъде обезпечена качествена услуга“, посочи още Карел Крал.
По думите му през миналата година в Благоевград от страна на компанията са инвестирани 5,9 млн. лева, като 4,2 млн. лв. от тях са вложени в обновяване и реконструкция на инфраструктурата, а 1,7 млн. лв. - в нови присъединявания към мрежата. За настоящата година „ЧЕЗ азпределение“ предвижда в област Благоевград отново да бъдат осъществени мащабни инвестиции, като се очаква те да бъдат в размер на над 5 млн. лв.
Карел Крал уточни, че над 2 млн. от предвидените инвестиции са за монтирането на 16 500 електромера с дистанционно обслужване. Използването на системата ще повиши сигурността на мрежата и ще даде възможност за много по-стриктен контрол и по-бързи реакции.
„Бих искал да отбележа, че ако някой си направи труда да извади нашите ценови заявления от минали години, ще види, че те са абсолютно последователни. Няма никаква разлика в ценовите заявления, които са подадени през годините, и почти няма такава и в ценовото заявление, което подадохме тази година. То е подготвено от мениджмънта на двете лицензирани дружества на ЧЕЗ, но никога ценовото заявление не се подава от собственика, който и да е той. Тук според мен се бъркат нещата, защото сега много се говори за някакви проценти. Първо трябва да разберем какъв процес е ценообразуването. Двете лицензирани дружества ще направят сметка какви инвестиции и разходи им трябват и колко трябва да бъдат покрити, като тази сума се разбива в тарифата. Това е първата крачка пазарът да бъде либерализиран. В ръцете на регулатора е това решение. Подготвеното от нас ценово заявление е направено така, както смятаме, че трябва да бъде. Има част от тарифата, която ще бъде увеличена, но има и намаление“, каза също Карел Крал.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!