Отчетът на Apple стабилизира азиатските акции, ето какво се случи с петрола

Азиатските акции се стабилизираха днес, докато инвеститорите очакват решението на Федералния резерв и изхода от преговорите на високо ниво между САЩ и Китай, като междувременно си поеха глътка въздух след отчета на Apple Inc.

Британският паунд възстанови част от спада от предходния ден, след като парламентът отхвърли повечето промени, които имаха за цел избягване на излизането на Великобритания от ЕС без сделка.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI остана почти без промяна. Японският Nikkei се понижи с 0.5%.

Фючърсите на S&P 500 добавиха 0.2%, след като акциите на Apple поскъпнаха с 5.7% в следборсовата търговия, след като производителят на iPhone отчете рязък ръст на приходи и печалби от своите услуги.

Инвеститорите с облекчение научиха, че компанията няма да поднесе нови лоши новини, след като шокира финансовите пазари в началото на месеца, когато предупреждението й за спад в приходите породи опасения, че напрежението между САЩ и Китай се отразява на технологичния сектор.

Главният изпълнителен директор Тим Кук, който редовно контактува с президента на САЩ Доналд Тръмп, също така заяви, че напрежението между САЩ и Китай намалява през януари.

Това подсили оптимизма около водещите се в момента преговори на високо равнище между двете страни, въпреки че много инвеститори остават скептично настроени относно това дали икономическите гиганти могат да преодолеят различията си по редица въпроси.

Китайският вицепремиер Лиу Хе е във Вашингтон тази седмица, за да се срещне с американски представители, в това число и с Тръмп.

Министърът на финансите на САЩ Стивън Мнучин заяви вчера, че очаква да види значителен напредък в преговорите и че повдигнатите от САЩ обвинения срещу Huawei Technologies Co Ltd са отделен въпрос.

Инвеститорите ще очакват и решението на Фед относно паричната политика по-късно днес.

На валутния пазар британският паунд се движи по наклонена плоскост след възобновените опасения около евентуален брекзит без сделка.

Британските законодатели вчера инструктираха премира Тереза Мей да преотвори договора с ЕС, за да промени спорното споразумение за ирландската граница, но незабавно получиха директен отказ от ЕС.

Британският паунд, който поевтиня с 0.67% вчера, за последно поскъпваше с 0.2%, до 1.3095 долара, отстъпвайки от тримесечния връх от 1.3218, докоснат в петък.

Другите основни валути останаха почти без промяна. Еврото се разменяше срещу 1.1438 долара, след като вчера поскъпна до двуседмичен връх от 1.14505.

Доларът се търгува без промяна спрямо йената на ниво от 109.37.

Австралийският долар се оскъпи с 0.5%, до 0.7192 долара, след изнесените данни за инфлацията в страната.

Цената на златото се повиши с 0.15%, до 8.5-месечен връх от 1 314.3 долара за тройунция.

Петролът запазва позиции, след като САЩ наложи санкции на държавната петролна компания на Венецуела PDVSA - ход, който вероятно ще ограничи износа на петрол на страната, която е член на ОПЕК и ще разсее част от опасенията около свръхпредлагането.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с над 2% вчера и за последно отчитаха ръст от 0.3%, до 53.46 долара за барел.

Цената на фючърсите на китайското желязо скочи с близо 6%, достигайки дневния си горен лимит, след като бразилската компания Vale SA обяви, че намалява производството след смъртоносното бедствие, вследствие на скъсана стена на хвостохранилище в страната.

Най-търгуваната желязна руда на борсата в Далиен поскъпна до 589 юана (87.51 долара) за тон, което бе най-високата цена от началото на септември 2017 г.