Паника: Танкерите с руски нефт и газ порят моретата, няма на кой да продадат
Русия не успява да пласира 70% от суровия си петрол
Танкери, натоварени с руски петрол и газ, кръстосват световния океан. Заради бойкота на Запада обяче не е ясно дали целевите получатели ще приемат доставките, тъй като САЩ и техните европейски партньори обмислят налагането на петролно ембарго върху Русия, пише Financial Times, цитиран от Труд бг.
Совкомфлот е най-голямата руска корабна компания и най-големият собственик в света на средни танкери, които могат да превозват между 500 000 и 800 000 барела петрол. Компанията също така оперира танкери за втечнен природен газ (LNG).
Миналата седмица 77 кораба на Совкомфлот бяха в морето, според данни на Windward, компания за морско разузнаване. Един от съдовете - NS Champion, беше предназначен да акостира в Шотландия, но беше върнат и пое към Дания.
От Kpler, друга компания, която проследява движенията на танкери, коментираха, че все още няма значителна промяна в моделите на търговия на корабите на Совкомфлот, добавяйки, че много кораби все още имат европейски пристанища като техни дестинации. „Нашата хипотеза е, че това са кораби и товари, фиксирани преди седмици“, каза Матю Райт, старши анализатор на товари в Kpler.
ЕС все още не е спрял кораби, свързани с Русия, да пристигат в неговите пристанища, но се очаква блокът да последва Великобритания при въвеждането на забраната.
Глобалният петролен пазар е изправен пред най-голямото сътресение след войната в Персийския залив през 1990-1991 г. Традиционните търговски партньори на Русия търсят алтернативни източници на доставки, което в понеделник повиши цената на Brent, международния петрол, до почти 140 долара (190 долара) за барел, докато руският петрол дори поевтиня.
Русия обикновено изнася 5 милиона барела суров петрол на ден и 2,7 милиона барела рафинирани продукти. Европа взема около 60% от суровия й петрол и също така е важен пазар за руски дизел, мазут и бензин.
Търсенето на руски петрол се срина от началото на нападението срещу Украйна и тарифите за танкери, които акостират в руските пристанища, се повишиха с повече от 300 процента.
Според консултантската компания Energy Aspects Русия не успява да продаде 70% от суровия си петрол дори при рекордни отстъпки. Останалите 30% се пренасят по тръбопроводи до Европа и Далечния изток. В петък Shell закупи 725 000 барела сорт "Уралс" при рекордна отстъпка от 28,50 долара.
Според Energy Aspects, по-голямата част от руския петрол, който сега обокаля моретата, е купен и платен преди началото на боевете в Украйна.
„Но в момента европейските рафинерии не купуват руски петрол“, добави компанията.
Според JPMorgan, предварителните доставки на руски суров петрол за март показват спад от 1 милион барела на ден на товари от черноморските пристанища и спад от 1 милион барела на ден от Балтийските, плюс намаление с 500 000 в Далечния изток на Русия. Освен това се очаква загуба от 2,5 милиона барела под формата на петролни продукти на ден от Черно море.