Пастьоризирано или ултрапастьоризирано мляко: Каква е разликата?

Предимство на класическата пастьоризация е повишено запазване на хранителните вещества (протеини, витамини, лактоза)

Млякото е традиционна част от деня на много българи. Все повече стават и хората, които обръщат внимание на здравословните качества на млечните продукти и се информират за техния състав и начин на приготвяне.

Това е и причината през последните месеци да се увеличава броят на клиентите, които избират млякото на „Ел Би Булгарикум“ пред голямото разнообразие на щандовете в магазина.

Дали обаче сме запознати с всичко, което е свързано с начина на производство на прясното мляко и можем ли да разберем какво точно значат термините на кутиите с мляко? Един въпрос в тази посока: Какво означава терминът „ултрапастьоризирано“ (UHT) мляко, каква е разликата между него и пастьоризираното и кое от двете да изберем?

Учените от Центъра за научна и развойна дейност към „Ел Би Булгарикум“ припомнят, че пастьоризацията е термична обработка, която цели значително понижаване или унищожаване на микроорганизмите в сурово мляко. Този процес води до удължаване а трайността на млякото и до неговата безопасност. Пастьоризационният режим се характеризира със своята температура и продължителност.

При класическата пастьоризация на млякото за производство на мляко за пиене, се използват температури от около 85 °С, докато при UHT-ултрапастьоризирано мляко температурите са доста по-високи – около и над 100°С-130°С.

Предимство на класическата пастьоризация е повишено запазване на хранителните вещества (протеини, витамини, лактоза). Докато при UHT-режима, значително се удължава трайността, поради стерилизацията на млякото, но това води до премахване на животворните микроорганизми и на практика до пълното унищожаване на микроорганизмите.

„Ел Би Булгарикум“ не работи с ултрапастьоризирано мляко.