Паундът поевтинява след оставките в британското правителство, а петролът...
Азиатските индекси нарастват днес, след положителните данни за заетостта в САЩ от петък, докато британският паунд поевтинява, след като двама членове на кабинета подадоха оставка и поставиха под съмнение лидерството на премиера Тереза Мей.
Паундът се понижи до 1.3292 долара, след като стана ясно, че британският министър по брекзит Дейвид Дейвис и Стивън Бейкър, високопоставен служител в министерството по брекзит, подават оставка.
Напускането на Дейвис идва само два дни, след като на среща в лятната резиденция на Мей се смяташе, че кабинетът е постигнал споразумение за брекзит и показва дълбоките разногласия в нейната управляваща партия по отношение на напускането на ЕС.
Нагласите на останалите пазари бяха основно положителни, след като изнесените в петък данни за заетостта в САЩ показаха ограничение при заплащането и това, че повече хора търсят работа.
Балансираният доклад помогна на индексите на Уолстрийт да приключат седмицата на положителна територия, а японският индекс Nikkei последва посоката днес и записа повишение от 1%.
Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI добави 0.2%, след като в петък скочи с 0.7%, когато влязоха в сила новите щатски мита върху вноса от Китай.
Фокусът тази седмица ще бъде върху китайските данни за инфлацията през юни, новите кредити и международната търговия. САЩ също ще публикува данни за инфлацията, докато Централната банка на Канада може да вдигне лихвите в сряда.
На валутните пазари щатският долар записва понижения спрямо повечето основни валути след данните за заетостта, като паундът прави изключение.
Доларовият индес, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, отстъпи до 93.925, след като в петък достиг а 94.486 пункта. Еврото запазва ръста си при 1.1750 долара, докато доларът остава без промяна спрямо йената на ниво от 110.48.
На суровинните пазари, цените на петрола остават почти без промяна след разнопосочния край на миналата седмица.
Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 2 цента, до 73.82 долара за барел, докато петролът от сорта брент поевтиня с 1 цент, до 77.10 долара за барел.
Цената на златото остана почти без промяна на ниво от 1 256.39 долара за тройунция.