Пазарът на имоти полудя! Панелката мина по цена тухлата, ето колко цакаме
Предимствата на първите жилища са функционалността и местоположението им
Цените на жилищата в панелни сгради са с между 100 и 200 евро на квадратен метър по-високи от тези в тухлените. Това показва проучване на офертите за продажби в София, направено от Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“, за „Телеграф“.
Има обаче изключения като например в по-централните райони като жк „Стрелбище“ проучването сочи, че панелните се предлагат за 2432 евро, а тухлените са с над 400 евро на квадрат по-скъпи. Причината за това е, че има малко предлагане на такива жилища, а и предимства пред имотите в нови сгради.
За пазара на София предложенията за панелни жилища са само 1300 от общо 16 000-17 000 обяви, което е под 10 на сто.
Данните на Националния статистически институт сочат, че от над 2 млн. жилищни сгради панелните са 15 199 в цялата страна, от които има около 3000 в по-големи села, а останалите са в градовете.
Предимства
Предимствата на панелните жилища са функционалността и местоположението им.
Те имат големи стаи, с прави стени, с големи прозорци. Освен това имат въздух помежду им и са разположени в близост до спирки на градския транспорт, училища и детски градини, коментира Добромир Ганев. Голяма част от живеещите в тях дори са направили вътрешни преустройства, за да усвоят още пространство.
Санирането пък може да удължи живота на тези сгради и цената на имотите в тях. Например, ако се сравнят цените на два съседни блока в един район, но единият от тях е със санирани жилища в него, се предлагат с между 10 и 15% по-скъпо.
Недостатъци
Основният им недостатък обаче е това, че са с по-малък срок на експлоатация, посочи Ганев. Според него това трябва да е водещо, когато човек иска да направи такава инвестиция. Панелните сгради са със срок на годност около 50-70 години, а останалите са с над 100 години.
Основната причина за по-малкия срок на експлоатация са връзките, с които са захванати панелите, които трябва да бъдат подсилени, за да няма инциденти. Също така, ако не е качествено управлението на етажната собственост, общите части в много от тези сгради са в изключително лошо състояние, често има проблеми и с асансьора.
Изборът на хората да купуват такива имоти основно се базира на това, че са свикнали с тях и с убеждението си, че са по-големи.
Примери
Например офертите за жилище с 2, 3 или 4 стаи в столичния квартал „Младост 1“ в панелен блок е 2380 евро, а в тухлена сграда е 2230 евро. В „Младост 3“ пък съответно са 2317 евро, а в тухлените е 2227 евро. В „Люлин 3“ пък цената на панелен апартамент е 1900 евро, а на тухлен 1719 евро.
В „Овча купел“ панелките се предлагат за 1874 евро, а тухлените жилища са по 1779 евро. Във Варна ситуацията с офертите е сходна с тази в София. В жк „Владислав Варненчик 1“ за апартаменти с 2, 3 или 4 стаи панелките са по 1376 евро, а тухлата - 1155 евро.
Жилищата във варненския „Младост 1“ в панелни сгради са по 1902 евро, а в тухлените - 1475 евро. В жк „Трошево“ средната офертна стойност на панел е 2117 евро, а тухлата - 1669 евро. По-малка е разликата в жк „Чайка“, където апартаментите в панелни блокове са по 2479 евро, а в тухлените само 41 евро по-евтино.
История
Шефът на организацията припомни историята на панелните блокове у нас. Основно строителството на панелни блокове са строени през 80-те и 90-те години. Причината за изграждането им е преминаването от селскостопанска икономика към промишленост.
Идеята е, че тези имоти се строят по-бързо и целта е хората от село да се настанят в градовете, където да работят във фабрики. Този тип строителство идва от скандинавските страни.
1200 евро за квадрат в Стара Загора
„Активен пазар под знака на ипотечното кредитиране“. Така шефката на агенция за имоти в Стара Загора Красимира Димитрова характеризира картината на търговията с недвижимости в града през 2024 година.
„2024 г. мина под знака на търсенето на преди всичко на жилища. Това от своя страна обуславя изграждането на нови сгради. Банката е основен играч на пазара и тя до голяма степен определя неговото съществуване“, коментира тя.
Между 1000 и 1200 евро за кв. м се движи цената за двустаен апартамент в Стара Загора в края на 2024 година в зависимост от състоянието и местоположението му. За по 900-1100 евро на квадрат вървят по-големите жилища.
Според дългогодишната брокерка любопитна тенденция в Стара Загора е изместването на интереса от много добре уредените квартали „Железник“ и „Самара“ към сградите и терените около най-модерния търговски комплекс „Парк мол“ в източната част на града. „Там се заражда един много интересен район.
Има чудесна транспортна достъпност и идеална инфраструктура, строи се и нова болница „Сърце и мозък“. Цените бяха изостанали, но сега при тях се наблюдава сериозен ръст. Отличително е, че там има и сериозен инвеститор, който усилено строи“, разкри Красимира Димитрова.
С Шенген и еврозоната: 5-10% скача стойността на имотите
От Национално сдружение „Недвижими имоти“ очакват тази тенденция да продължи и през 2025 година. Решението за влизането на страната ни в шенгенското пространство и въвеждането на еврото също ще доведат до повишаване цените на имотите.
„Това обаче ще е на психологическа основа, а не заради финансово обоснована такава“, смята Добромир Ганев, като очаква това да доведе до нов ръст на цените с 5-10%.
Варна се намира на 103-то място сред 150 града в Европа по цени на имотите, информира още той. „От 120-о за 6 месеца паднахме на 103-то място! Направете си сметка за какъв ръст на цените става въпрос“, коментира Ганев.
Морската градина VS Центъра на София: Офертите са по 4000 евро
Най-високи са цените в Бургас за суперцентъра и край морето с морска панорама. Там апартаментите вървят по 3000-4000 евро квадрата.
Няма значително повишаване на цените на недвижимите имоти в Бургас през последната година. През изминалите 12 месеца повишаването е минимално и то само на високия клас имоти - ново строителство.
Най-изгодни са жилищата в комплекс „Меден рудник“, където цените са почти двойно по-ниски. Новото строителство бележи значителен ръст на цените в сравнение с миналата година. Скромен двустаен апартамент на тапа в приличен квартал струва над 120 000 евро.
Апартаментите в Банско скочиха двойно
Пазарът на имоти в Банско е доста активен в последните няколко месеца. Цените вече са нормални, след като години наред пазарът тук беше много подценен. Купуваха се апартаменти за по 400-500 евро за квадратен метър.
Сега за същите жилища се броят по 800-1000 евро за квадратен метър. Тези имоти с добра локация и отлично качество на строителството дори стигат до 1200-1300 евро за квадратен метър.
Това казва Атанас Бутилов, брокер в Банско и собственик на фирма. Много апартаменти в града под Тодорка се търсят и под наем, защото в Банско целогодишно работят в изнесени офиси близо 400 души - млади, интелигентни и богати хора. Над 90% от тях са чужденци - германци, англичани, италианци, испанци, руснаци, руски евреи.