Петролът поевтинява в очакване на важна новина от САЩ
Във вторник вечерта Американският петролен институт обяви, че резервите в САЩ са се понижили с 8,7 млн. барела през седмицата до 26 май
Петролът поевтинява в сряда, след като пазарите остават пренаситени, въпреки че напрежението в Близкия изток и понижаващите се резерви в САЩ оказаха известна подкрепа на цените, съобщава Ройтерс. Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,36% до 48,02 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва спад от 0,35% до 49,94 долара за барел към 10:15 часа българско време.
Трейдърите казват, че продължаващото свръхпредлагане държи цените под натиск въпреки обещанието от страна на ОПЕК да съкращава добива поне до края на март 2018 г. с 1,8 млн. барела дневно.
„Разочаровани, че петролният картел и Русия не представиха по-смел план за понижаване на глобалния излишък, пазарните участници разпродават“, казва Фауад Разакзада, анализатор в инвестиционния посредник Forex.
Администрацията за енергийна информация в САЩ заяви във вторник, че световното производство и потребление на гориво са като цяло балансирани на ниво 98 млн. барела дневно, макар че резервите остават високи.
Според Грег Маккена, стратег в AxiTrader, цените на петрола ще се определят от резервите.
Усилията на ОПЕК за свиване на добива може да бъдат компрометирани от страна на добива в САЩ. Той може да достигне рекордните 10 млн. барела дневно следващата година спрямо 9,3 млн. барела днес.
Напрежението в Близкия изток, започнало с решението на няколко държави начело със Саудитска Арабия да прекъснат отношенията си Катар, от една страна, застрашава договорката в ОПЕК и това понижава цените. От друга страна обаче, търговията, включително с петрол, се затруднява и това оказва натиск на цените в положителна посока.
Във вторник вечерта Американският петролен институт обяви, че резервите в САЩ са се понижили с 8,7 млн. барела през седмицата до 26 май. Официалните данни на Администрацията за енергийна информация ще бъдат публикувани по-късно днес.
Източник: Инвестор бг