Петролът продължава да трупа печалби

В началото на днешната търговия цените на петрола продължават да нарастват, макар и по-предпазливо, следвайки техният солиден ръст с над 2% в понеделник като реакция на съвместно изявление на Русия и Саудитска Арабия, в което се настоява за удължаване на срока на действие на споразумението за съкращаване на добивите с девет месеца до март 2018-а година.

Фючърсите на американския лек суров петрол с доставка през юни нарастват с 0,49% към 49,10 долара за барел, след като вчерашното изявление на руския и на енергийния министър на Саудитска Арабия доведе до първоначален ръст на цените от близо 4 на сто, съобщава БНР.

Днес фючърсите на петрола сорт брент пък се повишават с нови 0,48% към 52,10 долара за барел, задълбочавайки вчерашния скок с над 2 на сто. Според мнозина анализатори ОПЕК няма голям избор и ще трябва да одобри удължаване на срока на действие на постигнатото в края на миналата година споразумение за намаляване на петролното производство с 1,2 млн. барела на ден в опит да бъде решен проблема с глобалното свръхпредлагане на важната енергийна суровина, което да повиши цените.

Данните на Енергийната информационна администрация (EIA) на САЩ показват, че през 2016-а година, когато средната цена на петрола в САЩ беше около 45 долара за барел, петролният картел отчете спад на приходите с 15% до 433 млрд. долара - най-слаби приходи от 2004-а година насам.

Близо пет месеца след споразумението за ограничаване на производството, данни на ОПЕК обаче показват, че въпреки съкращаването на добивите, запасите на суров петрол в най-индустриализираните нации са почти с 300 млн. барела над техните петгодишни осреднени нива.

Други анализатори изразяват съмнение, че дори на срещата на ОПЕК на 25-и май във Виена да се стигне до подобно споразумение (съкращаването на добивите да остане в сила до март 2018-а година), това едва ли ще спомогне за по-сериозно поскъпване на петрола с оглед на стабилното нарастване на добивите в САЩ.

Те също така изтъкват и факта, че след съвместното изявление на Русия и Саудитска Арабия, черното злато поскъпна от вчера насам с едва между 2% и 3%, докато след постигнатото в края на миналия ноември (на 30-ти ноември 2016-а) споразумение за ограничаване на производството, петролът поскъпна само в рамките на два поредни дни на търговия с над 15 на сто.