По-ниските ставки на ДДС са в полза само на търговците

Няма яснота за бюджета за 2022 г. Другите браншове се чувстват пренебрегнати

Въвеждането на по-ниски ставки на ДДС за някои стоки или услуги е само в полза на търговците. “До момента намаляването на ДДС ставката не е довело до понижаване на цената на нито един продукт”, заяви пред "Труд" данъчният консултант Валентина Василева във връзка с предизборните предложения на депутати от различни партии за въвеждане на повече диференцирани ставки на ДДС.

Министерството на финансите и НАП са категорично против приемането на нови по-ниски ставки. Мотивът им е, че Европейският съюз върви към уеднаквяване на данъчното облагане, като до 2030 г. всички редуцирани ставки трябва да са изчезнали. 

Освен това когато един бранш се пребори за това да бъде облагодетелстван чрез диференцирани ставки, това създава усещане в другите браншове, че те се пренебрегнати.

Данъчният консултант подчерта, че някои браншове може да бъдат облагодетелствани от по-ниска става, но това няма да доведе до съществени промени в цените за потребителите.

“На обществената дискусия не бяха представени анализи за спада в постъпленията от ДДС, нито пък стана ясно какво ще получат крайните потребители от това действие”, коментира Валентина Василева. Тя обясни, че тези разговори са все още на много начално ниво, като най-вероятно ще продължат в следващия парламент.

“В момента тече процедура по актуализиране на бюджет 2021, което значи, че няма яснота на какъв етап е бюджетът за 2022 г. А редуцираните ставки ще важат в бюджета за следващата година. Няма информация и как ще се подходи за другите продукти и услуги, чиито ДДС ставки са намалени - ресторанти, фитнеси, бебешки пелени и храни”, посочи данъчният експерт.

Василева посочи, че по тези теми единственият консенсус между парламентарните групи е временната редуцирана ставка за книгите да остане постоянна.