Полша с отстъпки от ЕС за вноса на храни от Украйна, засягат и България
Валдис Домбровскис, комисар по въпросите на търговията, заяви пред Financial Times, че предложението трябва да бъде внесено тази седмица и вероятно ще включва "специфични за всяка страна предпазни мерки"
Новото правителство във Варшава получи отстъпка от ЕС в битката си за ограничаване на украинския износ на храни, като висшият търговски представител на блока заяви, че Брюксел ще контролира притока на селскостопански продукти, ако те рискуват да понижат цените в Полша и други съседни страни, пише Financial Times, цитиран от "Фокус".
Полша и Унгария въведоха едностранни забрани за внос на украински продукти през април 2023 г. след широки протести на земеделски стопани срещу евтиния износ от Украйна, довел до пренасищане на вътрешния им пазар със зърно. Забраната е в разрез с общото търговско право на ЕС.
Сега Европейската комисия е на път да предложи допълнителни предпазни мерки на държавите, които граничат с Украйна, когато разшири безмитен и безквотен достъп от юни.
Валдис Домбровскис, комисар по въпросите на търговията, заяви пред Financial Times, че предложението трябва да бъде внесено тази седмица и вероятно ще включва "специфични за всяка страна предпазни мерки", които ще позволят на Брюксел да блокира вноса, ако пазарът на дадена страна бъде наводнен. Понастоящем се оценява въздействието върху пазара на ЕС като цяло, което намалява вероятността за предприемане на действия.
"Ще разгледаме как можем да предоставим допълнителни гаранции на Полша и други държави членки и един от начините за това е въвеждането на специфични за всяка държава предпазни мерки", отбелязва той.
"Виждаме, че това регионално въздействие на търговията или износа на украински селскостопански продукти е много неравномерно разпределено. То се усеща предимно от непосредствено съседните държави, докато за пазара на ЕС като цяло не се наблюдават големи смущения."
По-строгите предпазни мерки ще бъдат стимул за полския министър-председател Доналд Туск, който се опитва да защити вътрешните си икономически интереси, като същевременно изпълнява обещанието си да върне Полша в центъра на разработването на политиката на ЕС.
Това се случва след години на вражда между предишната администрация на партията "Право и справедливост" (ПиС) и Брюксел.
След встъпването си в длъжност миналия месец Туск разочарова Брюксел, като запази въведената от ПиС забрана за внос на зърно, както и като обеща да защитава интересите на полските шофьори на камиони, които блокираха някои гранични пунктове с Украйна в знак на протест срещу по-евтината конкуренция от страна на украинските превозвачи.
Миналата седмица шофьорите се съгласиха да преустановят блокадата си, което ще улесни и посещението на Туск в Киев.
Домбровскис заяви, че удължаването ще обхване периода до юни 2025 г. Предложението трябва да бъде одобрено от Европейския парламент и от мнозинството от държавите членки.
Той също така заяви, че ще започне разговори за взаимна либерализация на търговията, настоявайки Украйна да намали някои от собствените си търговски бариери, за да стимулира износа от ЕС, тъй като започва преговори за присъединяване към блока.
В началото на годината пет държави от източната част на Европейския съюз, включително България, поискаха от Европейската комисия да наложи данъци върху вноса на зърно от Украйна, позовавайки се на нелоялна конкуренция.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук